Zmiany we władzach regionalnych w ChRL – zapowiedź nowych twarzy w Biurze Politycznym?

1339

W ubiegłym tygodniu wybrano nowych burmistrzów Pekinu (Cai Qi) i Szanghaju (Ying Yong) oraz gubernatorów Zhejiangu (Che Jun), Hubei (Wang Xiaodong) i Qinghai (Wang Jianjun). Zwiększa to ich szanse na awans w strukturach partyjnych w trakcie XIX Zjazdu Krajowego Komunistycznej Partii Chin, który odbędzie się w drugiej połowie tego roku.

Cai Qi, 62 lata, został wybrany burmistrzem Pekinu po tym, jak przez trzy miesiące sprawował urząd p.o. Cai jest uważany za osobę związaną z przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem. Gdy ten ostatni był sekretarzem KPCh w prowincji Zhejiang, Cai pracował jako sekretarz partii w miastach Quzhou i Taizhou. W następnych latach awansował na burmistrza Hangzhou, dyrektora departamentu organizacyjnego partii w prowincji i wicegubernatora Zhejiangu. Przez dwa lata pełnił funkcję dyrektora wykonawczego Narodowej Komisji Bezpieczeństwa, po czym został w 2016 roku przetransferowany do Pekinu.

Kariera Ying Yong, 60 lat, również jest związana z prowincją Zhejiang. Od lat 80. pełnił tam szereg funkcji w miastach Taizhou i Shaoxing. Jego kariera związana była z wymiarem sprawiedliwości, z tego powodu w połowie lat 90. został przetransferowany do prowincjonalnego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego, następnie Komisji Kontroli Dyscyplinarnej KPCh i Ludowego Sądu Najwyższego Zhejiangu, gdzie w latach 2005-2007 roku pełnił funkcję sekretarza partii. Pod koniec 2007 roku przeniósł się do Szanghaju, gdzie początkowo kontynuował karierę na paralelnym stanowisku, a od 2014 roku pełnił funkcję wicesekretarza partii i od 2016 roku wiceburmistrza. Ying Yong również jest uważany za osobę związaną z Xi Jinpingiem.

Che Juna, lat 62, można nazwać człowiekiem od zadań specjalnych. Karierę od lat 70. do 2005 rozwijał w prowincji Anhui, następnie został przeniesiony do Hebei. Początkowo pełnił tam funkcje w Komitecie Prawno-Politycznym oraz w Departamencie Organizacyjnym KPCh. W 2008 roku, w następstwie skandalu ze skażonym mlekiem, zdymisjonowano burmistrza stolicy prowincji – Shijiazhuang. Jego miejsce zajął Che. Już dwa lata później został przeniesiony do niespokojnego regionu Xinjiangu, gdzie w 2009 roku miały miejsce duże zamieszki. Spędził tam sześć lat, pełniąc szereg różnych funkcji, w tym przede wszystkim przez cały ten okres był wicesekretarzem partii w prowincji. W 2016 roku został p.o. gubernatora Zhejiangu. Przez cały pobyt w Xinjiangu Che Jun współpracował z Zhang Chunxianem, jednym z potencjalnych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego.

Wang Xiaodong, lat 57, karierę zaczynał w prowincji Jiangxi, ale już w 1993 roku został przeniesiony do Guizhou. Mozolnie piął się w hierarchii od sekretarza biura wykonawczego KPCh w prowincji, poprzez sekretarza w Guiyangu, na stanowiskach wicegubernatora i wicesekretarza partii w latach 2007-2011 kończąc. Następnie przeniesiony został do Hubei, gdzie objął pozycję wicesekretarza partii, a w latach 2012-2016 również wicegubernatora. W styczniu 2017 roku został wybrany gubernatorem Hubei.

Wang Jianjun, lat 59, spędził całą karierą w Qinghai. Przez większość czasu pracował w różnych departamentach władz lokalnych, ale w latach 2007-2010 był sekretarzem partii w Xining. W latach 2010-2016 wicesekretarz partii w prowincji, od 2016 roku wicegubernator, po czym po kilku miesiącach awansował na stanowisko gubernatora.

W kontekście zbliżającego się XIX Zjazdu Krajowego KPCh największe szanse na awans do Biura Politycznego z powyższej piątki mają Cai Qi i Ying Yong. Spodziewa się, że obecny szef partii w Pekinie, Guo Jinlong, odejdzie w tym roku na emeryturę, a Han Zheng pełniący tą funkcję w Szanghaju podzieli jego los lub zmieni stanowisko. Oznaczałoby to otwartą drogę dla Cai i Yinga do awansu na te stanowisko szefów partii, co zagwarantowałoby im miejsce w Biurze Politycznym. Wang Xiaodong prawdopodobnie zostanie członkiem Komitetu Centralnego, a Wang Jianjun awansuje z zastępcy członka na członka w tym samym gremium. Najmniej pewny jest awans Che Juna. Zachowa on swoją pozycję w Komitecie Centralnym, jednak jest mało prawdopodobne, aby został włączony do Biura Politycznego. Zanim przejdzie na emeryturę będzie jednak miał jeszcze jedną możliwość starania się o to stanowisko – w 2022 roku.

Wszystko wskazuje na to, że po XIX Zjeździe Krajowym KPCh ilość osób w Biurze Politycznym związanych z Xi Jinpingiem wzrośnie. Będzie to oznaczało wzmocnienie jego pozycji i pozwoli mu na bardziej efektywne forsowanie własnej agendy politycznej odnośnie kierunków rozwoju Chin. Obecne nominacje potwierdzają, że już teraz Xi posiada duży wpływ na obsadę kluczowych stanowisk partyjnych i państwowych. Można się spodziewać w najbliższych miesiącach kolejnych awansów osób z nim związanych, ogłoszonych zwłaszcza w okolicach najbliższej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, która powinna odbyć się w okolicach marca.

Adrian Brona

PODZIEL SIĘ
mm
Doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwukrotnie nagrodzony stypendium MNiSW dla studentów za wybitne osiągnięcia. Otrzymał prestiżowy „Diamentowy Grant” na badanie procesu rekrutacji i socjalizacji chińskich elit politycznych. Uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu stosunków międzynarodowych oraz Nagrodą im. Ministra Krzysztofa Skubiszewskiego za rozprawę poświęconą relacjom polsko-chińskim. Trzyma rękę na pulsie chińskiej polityki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here