Prześladowania mniejszości Rohingya – znamiona ludobójstwa w Mjanmie?

1729

Oczy obrońców praw człowieka i największych organizacji międzynarodowych zwrócone są ku sytuacji w Mjanmie. Członkowie muzułmańskiej mniejszości Rohingya szukają pomocy poza granicami kraju – w Tajlandii i Bangladeszu. Mimo kryzysowej sytuacji rząd Mjanmy nie podejmuje póki co żadnych środków, które mogłyby zapobiec dalszym prześladowaniom, które z każdym dniem przybierają na sile i brutalności.

 

Narastający konflikt między muzułmańską mniejszością Rohingya a buddyjską częścią mieszkańców Mjanmy nosi znamiona konfliktu religijno-etnicznego. Rohingya, ignorowani przez państwo i pozbawieni obywatelstwa nie są uważani za mniejszość etniczną, a za nielegalnych imigrantów przybyłych do Mjanmy z Bangladeszu. Ponad 100 tysięcy z nich mieszka w specjalnie przeznaczonych do tego obozach, w których ogólne warunki są dalekie od akceptowalnych. Politycy bardziej radykalnych birmańskich partii wzywają do prześladowań Rohingya a skala agresji wobec mniejszości staje się coraz większa – palone są całe wioski, dokonywane są morderstwa na ludności cywilnej czy zbiorowe gwałty. Ta kryzysowa sytuacja spotyka się jednak z bierną reakcją władz – rząd unika wszelkich wypowiedzi dotyczących wszelakich prześladowań.

Ze względu na sporą liczbę uciekinierów sytuacja staje się napięta również w graniczącym
Mjanmą Bangladeszu. I tam Rohingya nie są uważani za ludność rodzimą, a uchodźcy tłoczą się w obozach na południowym wybrzeżu kraju.

Temat konfliktu w Mjanmie coraz częściej poruszany jest w zachodnich mediach. Rohingya opisywani są jako najbardziej prześladowana mniejszość wszechczasów, a akty agresji porównywane są do czystek etnicznych w Srebrenicy (1995). W sprawie muzułmańskiego ludu wypowiedzieli się już najważniejsi politycy Organizacji Narodów Zjednoczonych czy papież Benedykt XVI. Szeroko komentowana jest również postawa laureatki Pokojowej Nagrody Nobla – Aung San Suu Kyi, która konsekwentnie unika wypowiedzi na temat prześladowań. Wraz z upływającym czasem sytuacja staje się coraz bardziej kryzysowa – czy do rozwiązania konfliktu potrzebna więc będzie interwencja organizacji międzynarodowych?

Opracowała: A.B.

zdjęcie: https://www.flickr.com/photos/stevegumaer/8751263953

Źródła :

  1. BBC, Myanmar wants ethnic cleansing of Rohingya – UN official, http://www.bbc.com/news/world-asia-38091816
  2. Wirtualna Polska, http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rohingya-najbardziej-przesladowana-mniejszosc-swiata,wid,17591533,wiadomosc.html?ticaid=118a02&_ticrsn=5
  3. Foreign Policy, A genocide in the making, http://foreignpolicy.com/2016/11/30/a-genocide-in-the-making-burma-myanmar-rohingya/

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here