Morze Japońskie czy Morze Wschodnie? Japońsko-koreański konflikt o nazwę

5489

Japonia protestuje po opublikowaniu przez Koreę Południową filmu na portalu YouTube, promującego nazwę Morze Wschodnie (East Sea), zamiast powszechnie używanego Morza Japońskiego, donosi wysoki rangą japoński polityk.

Konflikt o nazwę morza, które dzieli Japonię i Półwysep Koreański, jest od lat kością niezgody między tymi azjatyckimi państwami. Każda ze stron przedstawia własne argumenty za stosowaną przez siebie nazwą akwenu. Jednak w umieszczonym przez koreański MSZ w lutym filmie na YouTubie, pojawiło się stwierdzenie, że „Japonia zna prawdę” na temat historycznego użycia nazwy Morze Wschodnie. Wzbudziło to ogromne kontrowersje w Tokio. Strona japońska nie pozostaje dłużna i na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych prezentuje filmy i artykuły ukazujące swoje racje w stosowaniu nazwy Morze Japońskie, poparte licznymi kwerendami bibliotecznymi i wypowiedziami ekspertów.

Nazwa morza w Azji Wschodniej budzi kontrowersje również w Stanach Zjednoczonych. Mniejszość koreańska w stanie Wirginia, w proteście przeciwko powszechnie używanej nazwy Morze Japońskie, zażądała, aby w podręcznikach używanych w szkołach i na mapach Azji Wschodniej pod nazwą Morze Japońskie dopisywana była nazwa Morze Wschodnie. Pomimo protestów ze strony japońskiej, gubernator Wirginii podpisał ustawę o podwójnym nazewnictwie morza w 2014 roku.

Film zamieszczony w lutym na Youbie można obejrzeć w języku angielskim i koreańskim.

PODZIEL SIĘ
mm
doktor nauk społecznych, japonista i politolog. Absolwentka UW, SWPS, UKSW oraz ASP w Łodzi. Stypendystka rządu japońskiego na Uniwersytecie w Tsukubie (kierunek: stosunki międzynarodowe). Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. W latach 2010-2013 przewodniczyła Klubowi Byłych Studentów Uczelni Japońskich w Polsce, powołanemu przez Ambasadę Japonii w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here