Japonia świętuje Dzień Takeshimy

1047

W prefekturze Shimane, położonej w zachodniej części Japonii, odbyły się oficjalne uroczystości celebrujące Dzień Takeshimy. Z tej okazji około 460 osób zebrało się w stolicy prefektury, mieście Matsuo.

Wyspy Takeshima położone są na Morzu Japońskim, jednak oficjalnie należą one do Korei Południowej, co stanowi kość niezgody pomiędzy oboma państwami. Japonia zaanektowała wyspy w 1905 roku, natomiast w roku 1952 zajęła je Korea Południowa, która do tej pory utrzymuje na jednej z wysp stały posterunek policji (choć liczba stałych mieszkańców wysp wynosi zaledwie 2 osoby). Japonia uważa, że wyspy są integralną częścią ich państwa, jednak podobny tok myślenia przyjęła również Korea Południowa.

Od 2005 roku corocznie obchodzony jest dzień Takeshimy, którego pomysłodawcami są władze prefektury Shimane. Rząd poparł tę ideę, wysyłając na święto swoich przedstawicieli, co zdecydowanie nie spodobało się Koreańczykom. Nie trzeba było długo czekać na reakcję.

Szef południowokoreańskiego Biura ds. Azji Północno-Wschodniej (Northeast Asian Affairs Bureau Chief), Chung Byung-won, ostro skrytykował państwo japońskie w swoim oświadczeniu. Stwierdził on, że „Japonia kontynuuje bezpodstawne roszczenia do wysp poprzez wysyłanie na uroczystości swojego wicepremiera”. Dodał również, że „Korea Południowa wzywa Japonię do natychmiastowego zaprzestania takiej działalności”.
Członkowie południowokoreańskich konserwatywnych ugrupowań rozpoczęli protesty pod Ambasadą Japońską w Seulu. Zebrani nawoływali do „zniesienia Dnia Takeshimy”.

Dlaczego zarówno Korei, jak i Japonii, aż tak bardzo zależy na wyspach? Okoliczne wody bogate są w ryby i skorupiaki, ponadto przypuszcza się, iż pod dnem morskim mogą znajdować się bogate złoża gazu. Prócz tego, jest to oczywiście kwestia narodowej dumy oraz „zachowania twarzy”. Żadne z państw nie chce stracić swego wpływu w regionie oraz pokazać się ze słabszej strony.

Nie da się ukryć, że kwestia przynależności wysp jest kolejnym przejawem spięć pomiędzy oboma państwami. Podobny spór toczy się wobec wysp Senkaku, położonych na Morzu Południowochińskim, a jego stronami są Japonia, Chiny oraz Tajwan.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here