Japoński książę potwierdza chęć kontynuacji polityki swego ojca w momencie abdykacji

112

Dnia 23 lutego, w swe 57 urodziny, japoński książę Naruhito oświadczył gotowość odziedziczenia tronu cesarskiego. Potencjalna sukcesja miałaby nastąpić w przeciągu najbliższych lat, a japońskie media poinformowały o staraniach rządu, by przeprowadzić ceremonię 1 stycznia 2019 r. Solenizant podkreślił pragnienie bycia cesarzem, który „dzieli z ludem bóle i radości”.

Ostatni przypadek abdykacji miał miejsce w 1817 roku, gdy cesarz Kōkaku ustąpił miejsca swemu synowi. Obecne prawo nie uwzględnia tej możliwości, zmuszając rząd do utworzenia specjalnej komisji debatującej nad metodami umożliwienia całej procedury.

Książę Naruhito zapowiedział również, że będzie kontynuował wytyczoną przez swego ojca ścieżkę. Podkreślił tym samym wagę starań o zachowanie pamięci o II wojnie światowej. Zadeklarował również, iż „szczerze akceptuje rozumowanie cesarza i będzie o nim pamiętał przez cały okres pełnienia swych funkcji”.
Opublikowane z okazji urodzin księcia zdjęcia ukazują go w formalnym ubiorze z najbliższą rodziną. Podczas konferencji prasowej została również poruszona kwestia wrażliwej, 15-letniej córki Aiko. Poprzedniej jesieni jej zdrowie nie pozwoliło na uczestniczenie w zajęciach szkolnych przez około 6 tygodni. Pomimo pierwotnych oświadczeń rzecznika Agencji Rodu Cesarskiego, dementującego istnienie nowych, bądź wartościowych informacji na temat jej zdrowia, książę odniósł się do zainteresowania prasy. W swych słowach podkreślił zmartwienie, w jakie wprawił jego rodzinę gorszy stan córki, oraz przypisał jej powrót wsparciu oferowanym przez jego żonę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here