Rząd koreański chce usunięcia pomnika upamiętniającego „kobiety pocieszycielki” sprzed Konsulatu Japonii w Busanie

2491

Minister Spraw Zagranicznych Korei Południowej wystosował oficjalne pismo do urzędników w Busanie, z prośbą o usunięcie pomnika znajdującego się przed Konsulatem Japonii w tymże mieście. Pomnik ten upamiętnia los kobiet, które w czasach okupacji japońskiej świadczyły usługi seksualne japońskim żołnierzom.

Ministerialny rzecznik, Cho June-hyuck, stwierdził, iż w opinii Ministerstwa aktualne miejsce jest przejawem braku kurtuazji oraz nie jest odpowiednie z punktu widzenia praktyk międzynarodowych. Dodał jednocześnie, iż należy się zastanowić, gdzie statuę należałoby przenieść tak, aby pamięć „kobiet pocieszycielek” była nadal kultywowana.

W 2015 roku Japonia i Korea Południowa doszły do porozumienia, na mocy którego „ostatecznie i nieodwracalnie” rozwiązano kwestię „kobiet pocieszycielek”. Jednak w grudniu 2016 roku z inicjatywy obywatelskiej usytuowano pomnik przed Konsulatem w Busanie. Nie był to pierwszy przypadek umieszczenia statuy przed japońską placówką dyplomatyczną, od 2011 roku figura upamiętniająca „kobiety pocieszycielki” stoi przed Ambasadą Japonii w Seulu. Japonia zażądała, aby rzeczone instalacje zostały usunięte, powołując się przy tym na Konwencję Wiedeńską, która precyzuje, iż kraj będący gospodarzem misji dyplomatycznych ma za zadanie niedopuszczenie do zakłócenia ich spokoju, bądź uchybienia godności. W odpowiedzi na brak efektów działań rządu koreańskiego, Japonia zdecydowała się wycofać swojego ambasadora z tego kraju, stwierdzając, iż nie wróci on na swoje stanowisko, dopóki nie będą widoczne postępy w kwestii usunięcia pomników.

Rzecznik japońskiego rządu powstrzymał się od wydania konkretnego komentarza w kwestii czwartkowego pisma Ministra Spraw Zagranicznych Korei Południowej w kwestii usunięcia pomnika. Stwierdził jedynie, iż obydwa kraje muszą wziąć odpowiedzialność za realizację porozumienia z 2015 roku.

– Rząd Korei Południowej stale pokazuje, iż nie doszło do zmiany ich stanowiska i będą nieprzerwanie kontynuować realizację postanowień porozumienia – stwierdził szef gabinetu Premiera, Yoshihide Suga, podczas konferencji prasowej.

– Będziemy wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję, aby z determinacją badać działania Korei Południowej w kwestii implementacji porozumień, w tym tych dotyczących kwestii pomnika – powiedział Suga. Dodał też, iż rząd podejmie decyzję o tym, kiedy przywrócić ambasadora na jego stanowisko „w sposób kompleksowy, patrząc na różne czynniki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here