Wspomnienia ze Szkoły Letniej IBiDW UJ 2016, cz. 3: Kyaiktiyo

1914

Kyaiktiyo

Jednym z miejsc odwiedzanych podczas podróży po Birmie, które szczególnie zapadło mi w pamięć jest Kyaiktiyo. Pagoda ta jest jednym z trzech najświętszych miejsc dla mieszkańców Birmy (dwa pozostałe to pagoda Szwedagon oraz świątynia Mahamuni). Co roku ciągną do niej liczne pielgrzymki wiernych z całego kraju, jak i również rzesze turystów. Główną atrakcją nie jest jednak sama pagoda, ale Złota Skała, na której jest ona zbudowana. Całość znajduje się na szczycie góry Kyaiktiyo, o wysokości 1100 m n.p.m. Wjazd na nią sam w sobie jest interesującym przeżyciem, trasę na jej szczyt pokonuje się bowiem na przyczepie ciężarówki, w sporym ścisku. Podróż rozpoczyna się w niewielkiej miejscowości Kinpun, znajdującej się u podnóża góry. By możliwy był wjazd po stromej i mocno krętej drodze wśród gęstych drzew, ciężarówka musi rozwinąć całkiem dużą prędkość. To doświadczenie przypomina przez to przejażdżkę rollercoasterem. Wymaga też mocnych nerwów, zostaje to jednak wynagrodzone tym, co czeka na szczycie. Jako pierwszy uderza i zachwyca widok rozpościerający się z góry. Szeroka panorama obejmuje okoliczne szczyty i lasy. W niepogodę zastępuje go natomiast widok na znajdujące się niżej chmury, co tylko podkreśla święty charakter tego miejsca. Podziwiać widoki można stojąc na jednej z wielu platform wybudowanych na górze, wśród innych zabudowań. Przemierzanie pokrytego płytkami, szerokiego terenu wokół pagody, znajdującego się na tej wysokości i z możliwością podziwiania takiego krajobrazu, jest zapadającym w pamięć przeżyciem. Nawet dla osób będących tylko i wyłącznie turystami, może sprawiać swoiste wrażenie pielgrzymki.

Najważniejszy obiekt na szczycie, czyli pagoda, nie imponuje rozmiarem, jej wysokość wynosi około 7 metrów. Wrażenie jednak robi Złota Skała, na której się znajduje, również o podobnej, tylko nieco większej wysokości, a konkretnie jej położenie. Zdaje się ona przeczyć zasadom grawitacji i wygląda jakby lada chwila miała stoczyć się do samego podnóża góry. Według legendy w tej pozycji utrzymać się może dzięki włosowi Buddy, na którym się opiera. Włos ten został podarowany królowi przez buddyjskiego pustelnika z nakazem umieszczenia go pod skałą w kształcie jego głowy. Król dzięki swym nadprzyrodzonym mocom, które posiadał jako syn zagwi (pustelnik, który dzięki wytrwałości w praktykach osiągnął moc oraz długotrwały żywot) oraz naga (wężokształtne bóstwo wodne), mógł przetransportować znajdującą się na dnie oceanu skałę na sam szczyt góry. Sama nazwa Kyaiktiyo jest tłumaczona jako “pagoda na głowie pustelnika”.

Zarówno pagoda jak i skała charakteryzują się błyszczącą złotą barwą. Skała ten kolor zawdzięcza płatkom złota, które są wciąż doklejane na jej powierzchnię przez wiernych, z nadzieją, że spełni to ich życzenia oraz zapewni dobrego karmana. Zaszczytu tego mogą dostąpić niestety jedynie mężczyźni. Kobiety nie są uważane za godne by nawet zbliżyć się, a co dopiero dotknąć świętej Złotej Skały. Nie przeszkadza im to oczywiście w odwiedzaniu Kyaiktiyo. Ciągle mogą wznosić modły i błagania w jej pobliżu. Dobrym momentem na podziwianie Złotej Skały i pagody jest mające miejsce w marcu święto pełni księżyca Tabaung, podczas którego zapalane jest 90 tysięcy świeczek, jako forma ofiary dla Buddy. Podobnie postępuje się podczas grudniowego festiwalu dziewięciu tysięcy świateł.

Pagoda Kyaiktiyo oraz Złota Skała na pewno są wartym uwagi punktem na mapie Birmy. To wypełnione sakralną aurą miejsce przybliża sposób w jaki traktowana jest religia w kraju oraz pozwala na nietypowe i zapadające w pamięć doświadczenie, nawet dla zwykłych turystów nie angażujących się religijnie.

 

 

Autorka: Natalia Jojczyk

Źródła:

Złota Skała czyli święte i zadeptane miejsce w Birmie

http://www.jadedragon.com/articles/wsea0402.html

http://www.abcbirma.pl/birma-kyaiktiyo.html

http://www.go-myanmar.com/mount-kyaiktiyo-kyite-htee-yoe-the-golden-rock

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here