Fani anime Anohana ratują świątynię

2335

Łączenie regionów, ich zabytków bądź charakterystycznych elementów z wytworami popkultury staje się w Japonii coraz bardziej popularne. Jest to związane z faktem, iż stanowi zyskowne rozwiązanie. Asahi Shimbun donosi o kolejnym takim przypadku.

W mieście Chichibu, na terenie prefektury Saitama znajduje się świątynia buddyjska Jisshozan Jorinji, która działała już w okresie Muromachi (1338-1573) będąc ośrodkiem na szlaku pielgrzymkowym. Jednak z biegiem lat ilość wiernych odwiedzających malała, co sprawiło poważne problemy z utrzymywaniem przybytku. Jednak w 2011 roku na pomoc przyszli fani anime Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai (w skrócie Anohana), którzy zaczęli w weekendy odwiedzać świątynie stanowiącą miejsce spotkań bohaterów produkcji, jednocześnie zakupując tabliczki wotywne (Ema) z wizerunkami postaci.

Jak stwierdził osiemdziesięcioletni Isamu Shimazaki będący opiekunem świątyni, przed emisją Anohany ilość odwiedzających spadła do poziomu 10% ilości wiernych, którzy przychodzili jeszcze 20 lat temu.

Zmiana trendu nastąpiła w kwietniu 2011 roku, kiedy to anime było emitowane w telewizji. Zdobyło ono bardzo dużą popularność wśród widzów, którzy postanowili zobaczyć miejsca z nim związane. Nie minęło wiele czasu, zanim świątynia zaczęła być kojarzona z Anohaną w mediach społecznościowych.

W tym samym czasie, w związku ze zwiększonym zainteresowaniem, pojawiła się propozycja, aby sprzedawać tabliczki wotywne z motywami postaci z anime. W latach poprzedzających świątynia w ogóle nie oferowała możliwości zakupu tabliczek, gdyż odwiedzało ją zbyt mało osób.

Nowy model biznesowy okazał się sukcesem, znacząco wspomagając budżet świątyni, dochodząc nawet do poziomu 100 sprzedanych tabliczek w ciągu dnia. Obecnie dostępne są tabliczki z wizerunkami siedmiu postaci występujących w anime.

Isamu Shimazaki, który dorastał w otoczeniu Jisshozan Jorinji stwierdził, iż jest szczęśliwy mogąc widzieć miejsce, w którym grał i bawił się jako dziecko rozwijające się jako ośrodek, do którego ściągają fani anime z całego kraju. Dodał, iż ma nadzieję, że ludzie będą kontynuować odwiedzanie tego miejsca, jak i innych świątyń znajdujących się na szlaku pielgrzymkowym Chichibu.

S.O.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here