Chiny ostrzegają przed walką w cyberprzestrzeni

1111

Zgodnie z doniesieniami China Daily, 1 marca 2017 roku Chiny opublikowały dokument zatytułowany Międzynarodowa strategia współpracy w cyberprzestrzeni. Jest to pierwszy tego typu dokument wydany w Chinach, który kompleksowo wyjaśnia zamierzenia chińskiego rządu związane z rozwojem Internetu oraz cyberprzestrzeni.

Jak podaje Reuters, duży nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa w sieci, w tym także na arenie międzynarodowej. Chiny, jako kraj posiadający największą liczbę internautów na świecie, wzywają do większej współpracy w zakresie rozwoju i kierowania Internetem, jednocześnie podkreślając potrzebę wzajemnego szanowania swojej suwerenności w cyberprzestrzeni. Pekin, który zarządza najbardziej rozwiniętym aparatem cenzury Internetu, znanym jako „Great Firewall”, zasygnalizował również, że chce zmienić brak równowagi w ustalaniu standardów panujących w cyberprzestrzeni.

Zwiększenie możliwości w cyberprzestrzeni zostało również uznane za ważny element dla modernizacji chińskiego wojska. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji Cyberprzestrzeni duży nacisk zostanie położony na budowę zdolności obrony kraju w cyberprzestrzeni. Ponadto Chiny są zainteresowane „ochroną cybernetycznej suwerenności, bezpieczeństwa oraz interesów”, a także przyspieszeniem rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie wzywają inne państwa do „strzeżenia Internetu, by nie stał się w przyszłości polem bitwy”.

Chiński rząd podkreśla, że żaden kraj nie powinien angażować się w działania mogące zaszkodzić bezpieczeństwu innych narodów oraz ingerować w interesy pozostałych państw. Stany Zjednoczone natomiast oskarżają chińskie władze i wojsko o cyberataki przeciwko amerykańskiemu rządowi. Pekin zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że sam padł ofiarą ataków hakerskich.

Podczas gdy wpływ Chin na światowe technologie wciąż rośnie, rządzący Komunistyczną Partią Chin Xi Jinping stoi na stanowisku, że przepływ informacji w Internecie powinien być jeszcze bardziej cenzurowany i kontrolowany. Chiński system „Great Wall” blokuje wiele serwisów społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook, YouTube, Instagram, Snapchat i Google oraz niektóre zagraniczne media. W zeszłym roku Pekin przyjął również kontrowersyjne prawo dotyczące bezpieczeństwa w sieci, które według krytyków może doprowadzić do zamknięcia wielu zagranicznych biznesów w Chinach. Chińscy urzędnicy twierdzą natomiast, że Internet w Państwie Środka rozwija się bardzo dobrze, a kontrole są niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo i stabilność kraju.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here