Chiny zastanawiają się nad własnym 500+

1443

Jak podaje Reuters, podczas konferencji poruszającej problem opieki społecznej (25.02.2017), Wang Peian – wiceminister odpowiedzialny za prace Komisji Zdrowia Publicznego i Planowania Rodziny Chińskiej Republiki Ludowej (National Health and Family Planning Commision of the People’s Republic of China) – oświadczył, że rząd w Pekinie zastawia się nad wprowadzeniem dotacji finansowych, w celu zachęcenia Chińczyków do posiadania drugiego dziecka.

Według badania z 2015 r., przeprowadzonego przez wspomnianą komisję, jedną z najczęściej wskazywanych przeszkód (60% ankietowanych), stojących na drodze do rozszerzenia rodziny, są dla Chińczyków właśnie kwestie finansowe. Władze w Pekinie, zdając sobie sprawę z problemu szybko starzejącego się społeczeństwa oraz stale spadającego wzrostu siły roboczej, już w 2015 r. zliberalizowały swoje prawo, pozwalając Chińczykom na posiadanie dwójki dzieci.

Najnowsze dane pokazują, że w 2016 r. w Chinach urodziło się ponad 17,86 milionów dzieci (National Bureau of Statistics of China) – jest to najlepszy wynik od 2000 r.

Wiceminister Wang Peian stwierdził: – Taki poziom w pełni spełnia oczekiwania, ale w dalszym ciągu istnieją problemy, które muszą zostać rozwiązane. Posiadanie dwójki dzieci w Chinach jest prawem każdej rodziny, ale możliwości finansowe stały się czynnikiem blokującym podjęcie takiej decyzji.

Epoka jednego dziecka szybko odchodzi w zapomnienie. Chiński współczynnik urodzeń jest jednym z najniższych na świecie. Kiedyś, w czasach strachu przed przeludnieniem, Pekin byłby zadowolony z takiego stanu rzeczy, dziś jednak stawia sobie pytanie jak przekonać Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci.

(js)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here