Deklaracja przeniesienia Ambasady USA do Jerozolimy nadal aktualna?

1556

W poniedziałek dobiega końca wizyta delegacji republikańskich kongresmenów w Izraelu. Kongresmeni przyjechali do Państwa Żydowskiego z zamiarem pełniejszego zrozumienia konsekwencji przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Prezydent Donald Trump podczas kampanii wyborczej wielokrotnie zapowiadał relokację Ambasady, co oznaczałoby uznanie Jerozolimy jako stolicy Izraela przez USA. Powszechne są obawy, że ruch ten zachwiałby ponad 70-letnim międzynarodowym konsensusem wobec statusu Jerozolimy i mógłby stanowić dodatkową, istotną przeszkodę dla ewentualnego dialogu pokojowego w najstarszym konflikcie w regionie Bliskiego Wschodu.

Wypowiedzi te wywołały falę oburzenia wśród liderów palestyńskich oraz konsternację w wielu krajach popierających dążenia Palestyńczyków do samostanowienia.

Wielu ekspertów uważa, że nowa administracja wycofa się z tego pomysłu w obawie przed eskalacją konfliktu oraz otwartymi protestami państw arabskich. Rzecznik Białego Domu, Sean Spicer, oświadczył przed kilkoma dniami, że decyzja ta będzie jeszcze szeroko konsultowana.

W 1995 roku Kongres uchwalił ustawę wzywającą administrację do przeniesienia Ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, powołując się na poszanowanie decyzji Izraela o przeniesieniu stolicy do starożytnego miasta. Każdy amerykański prezydent od tego czasu odmawiał przeniesienia Ambasady, powołując się na interes bezpieczeństwa kraju. Przez wszystkie te lata byli zobligowani do podtrzymania tego stanowiska co 6 miesięcy. Donald Trump byłby pierwszym prezydentem nie podtrzymującym tego zastrzeżenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here