London Tower Bridge Made in China

2345

Suzhou, miasto położone we wschodnich Chinach, znane jest ze starożytnych ogrodów, charakteryzujących się tradycyjną chińską architekturą. W ostatnim czasie znajdująca się tam kopia London Tower Bridge stała się tematem publicznej debaty. Krytycy budowli zarzucają twórcom plagiat oraz podkreślają, że Suzhou posiada własne bogate dziedzictwo architektoniczne. Pojawiają się także obawy, iż kopie zagranicznych zabytków mogą utrudnić promocje tradycyjnej chińskiej kultury.

Warto zadać zatem pytanie, dlaczego chińskie władze samorządowe decydują się na kopiowanie zachodnich zabytków? Według Cheng Taininga, architekta Chińskiej Akademii Budownictwa, władze samorządowe widzą w zagranicznej architekturze okazje do podniesienia prestiżu i nowoczesności miasta. Kopie słynnych światowych zabytków rozwijają także lokalne przedsiębiorstwa. London Tower Bridge w Suzhou cieszy się ogromną popularnością wśród nowożeńców, chcących wykonać swoje sesje ślubne na tle kopii londyńskiego zabytku. Powstaje zatem wiele firm wykonujących takie usługi. Przykładem jest studio z Szanghaju, oferujące pakiet sesji ślubnej na tle chińskiej kopii London Tower Bridge za niebagatelną cenę 2900 dolarów.

Suzhou jest jednym z wielu miast w Chinach z replikami zagranicznych budynków. W Hangzhou można odnaleźć paryską wieżę Eiffla, a w Lanzhou, północno-zachodniej części Chin, Wielkiego Sfinksa. Kopiowanie czasami nie kończy się tylko na replice jednego znanego zabytku. W prowincji Guangdong powstał klon austriackiego miasteczka Hallstatt.

(no)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here