Premier Hwang Kyo-ahn podejmuje temat „kobiet pocieszycielek”

1449

Pełniący obowiązki prezydenta premier Hwang Kyo-ahn podjął temat „kobiet pocieszycielek” w swoim przemówieniu, wygłoszonym podczas uroczystości upamiętniających 98 rocznicę odzyskania niepodległości po okresie japońskiej okupacji w latach 1910-1945. Potwierdził, że strona koreańska oczekuje wypełnienia postanowień z 2015 r., które zakładały przekazanie przez Japonię 9 mln dolarów na rzecz organizacji wspierających ofiary przymusowej prostytucji.

Hwang Kyo-ahn zapewnił też o kontynuacji współpracy między dwoma krajami w kwestiach ekonomicznych i społecznych oraz o wspólnym stanowisku dotyczącym zagrożenia atomowego, płynącego z Korei Północnej. Odniósł się także do śmierci Kim Dzong Nama w Kuala Lumpur, podkreślając brutalność reżimu północnokoreańskiego.

Stosunki japońsko-koreańskie uległy pogorszeniu po wystawieniu pomnika upamiętniającego „kobiety pocieszycielki” przed konsulatem japońskim w grudniu 2016 roku w Busanie.

„Pocieszycielkami” nazywa się kobiety, między innymi Koreanki, zmuszane do prostytucji w domach publicznych obsługujących japońskich żołnierzy , którzy stacjonowali na okupowanych terenach. Ich liczbę szacuje się nawet na pół miliona. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych i powracających kwestii, wpływających na stosunki między Japonią i Koreą.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here