Chińscy inwestorzy zaczynają przejmować rynek deweloperski w Australii

1963

Według najnowszych danych z 2017 r., zebranych w raporcie przez Knight Frank – globalnie działającą firmę konsultingową z zakresu nieruchomości – Chińscy inwestorzy byli odpowiedzialni za zakup aż 38% powierzchni inwestycyjnej, przeznaczonej na budowę nowych obiektów mieszkalnych w Australii w 2016 r.

Wartość nabytej przez Chińczyków ziemi to około 2,4 miliarda USD. Choć nie jest to najwyższa kwota jaką inwestorzy z Państwa Środka wydali na zakup takich terenów (2014 był rokiem z najwyższą wartością), to właśnie wzrost ich udziału na tym rynku jest czymś wartym uwagi.

Knight Frank zwraca uwagę, że jeszcze w 2012 r. udział Chińczyków w zakupie terenów pod budowę obiektów mieszkalnych oscylował w granicach 2% całego rynku, zatem zeszłoroczny wynik (38%) pokazuje z jaką dynamiką chiński kapitał i firmy przejmują sektor deweloperski w Australii.

China Daily z kolei przypomina, że to nie tylko chińscy deweloperzy inwestują w Australii, ale, dla przykładu, w czerwcu 2016 r. Bank of China zakupił za około 95 milionów USD biurowiec w Sydney. China’s New Hope Group – prywatne chińskie przedsiębiorstwo, które prowadzi głównie działalność w sektorze rolniczym i spożywczym – także buduje swoją siedzibę dla regionu Australii i Nowej Zelandii w Sydney. Ich przedstawiciel oświadczył: – Wybudujemy 43-piętrowy budynek, który stanie się punktem orientacyjnym północnego Sydney.

Chińczycy już jakiś czas temu upatrzyli sobie Australię jako potencjalne miejsce do ulokowania swoich pieniędzy. Wraz z osłabieniem dolara australijskiego względem innych walut, państwo to stało się idealnym miejscem do inwestowania. W 2016 r. kapitał chiński wzbił się na wyżyny udziału na australijskim rynku deweloperskim. Jeśli taka tendencja się utrzyma, to już niedługo Chińczycy staną się dominującą siłą w tym sektorze gospodarki australijskiej.

(js)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here