Sukcesy irackich policjantów w bitwie o Mosul

2201

Trwająca od października bitwa o Mosul – trzecie największe miasto Iraku – zaczyna toczyć się po myśli Iraku oraz sił z nim sprzymierzonych. Po odbiciu wschodniej części miasta z rąk bojowników Państwa Islamskiego oraz odcięciu dróg wodnych poprzez zburzenie mostów na Tygrysie przez połączone siły irackie i kurdyjskie, operacja weszła w nową fazę.

Siły specjalne Iraku rozpoczęły atak od południa na zachodnią część miasta, osiągając pewne sukcesy. Do najważniejszych obiektów zdobytych przez armię rządową należy mosulskie muzeum oraz siedziba gubernatora prowincji Niniwa. Ta ostatnia została zdobyta przez specjalny oddział szybkiego reagowania sił specjalnych policji Iraku.

Ciężar walk w ostatnich dniach spoczywa przede wszystkim na zmilitaryzowanych jednostkach irackiej policji, podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Oddziały te, liczące około 4000 funkcjonariuszy, wyposażone są w ciężki sprzęt i dysponują własnymi jednostkami artylerii. Zwiększającą się rolę militarną oddziałów policji w walkach o Mosul niektórzy obserwatorzy łączą z ambicjami politycznymi nowego Ministra Spraw Wewnętrznych, Kasima Mohammada Dżalala al-Araji.

Na wyzwolonych terenach widać skalę strat poniesionych przez miasto.  Muzeum zostało uszkodzone podczas prowadzenia działań i okupacji przez siły Państwa Islamskiego oraz splądrowane. Ciężka jest również sytuacja cywili, którzy oprócz tego, że cierpią w wyniku prowadzonych działań zbrojnych, często są wykorzystywani przez Państwo Islamskie jako żywe tarcze. Oblężenie miasta spowodowało także kryzys humanitarny powiązany z prowadzonymi działaniami oraz prawdopodobnym użyciem broni chemicznej w czasie walk.

(fs)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here