Abe i Trump o agresji ze strony Korei Północnej

1432

W poniedziałek 6 marca Korea Północna wystrzeliła 4 pociski balistyczne, z których 3 wpadły do wody na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Z tego powodu premier Japonii, Shinzo Abe, oraz prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, odbyli trwającą 25 minut rozmowę telefoniczną. Podczas konferencji premier rządu Kraju Kwitnącej Wiśni  prasowej opowiedział, czego dotyczyła konwersacja:

– Japonia jest gotowa wykonywać kolejne czynności oraz przyjąć na siebie większą odpowiedzialność, w celu zwiększenia skuteczności działań odstraszających sojuszu japońsko-amerykańskiego. W tym celu chcemy promować badania i rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi najszybciej, jak jest to możliwe.

Abe i Trump zgodzili się na zorganizowanie dwustronnego spotkania w formacie „2+2”, w skład którego wchodziliby Ministrowie Spraw Zagranicznych oraz Obrony Narodowej obydwu krajów.

– Japonia i Stany Zjednoczone potwierdziły, że zagrożenie ze strony Korei Północnej wkroczyło w nową fazę – stwierdził Abe, dodając: – Prezydent Trump powiedział mi, że Stany Zjednoczone są z Japonią w 100% i poprosił mnie, abym zaufał jemu i jego krajowi.

Premier podkreślił również znaczenie, jakie ma powstrzymanie Korei Północnej:

– Z silnym amerykańskim zaangażowaniem militarnym w tle, chcemy powstrzymać Koreę Północną i zdecydowanie domagamy się, aby zaniechała przeprowadzania dalszych prowokacyjnych aktów oraz przestrzegała rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Odniósł się również do aktualnego przeglądu amerykańskiej polityki w stosunku do Pjongjangu, stwierdzając, iż jest istotne dla Japonii oraz Stanów Zjednoczonych, aby dzieliły takie same cele strategiczne.

Donald Trump miał stwierdzić, że amerykańskie zobowiązania w kwestii japońskiego bezpieczeństwa są niezachwiane. Panowie uzgodnili, iż zaproszą Chiny do współpracy, jeśli będzie to konieczne, ponieważ Pekin ma silne wpływy na reżim północnokoreański.

Abe odniósł się również do raportu Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej z 7 marca, który określił wystrzelenie pocisków jako „szkolenie dla jednostki odpowiedzialnej za atak na amerykańskie bazy wojskowe, znajdujące się na terenie Japonii”, słowami:

– Jest oczywiste, że wystrzelenie pocisków było aktem prowokacyjnym. Nigdy nie będziemy ich tolerować.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here