Szkółka piłkarska FC Barcelony na Hajnanie

1786

W nadchodzącym sezonie letnim otwarta zostanie akademia piłkarska w Haikou na wyspie Hajnan. Jest to efekt współpracy FC Barcelony z chińskim przedsiębiorstwem Mission Hills Group. Na wybór lokalizacji wpływ miała dobra jakość powietrza na Hajnanie, a także warunki klimatyczne, dzięki którym wsypa jest idealnym miejscem do treningów zimowych. Obiekt będzie posiadać miejsce dla 1000 chłopców i dziewcząt w wieku od 6 do 10 lat oraz zostanie wyposażony w siedem boisk. Szkoła w Haikou będzie wzorowana na szkółce piłkarskiej klubu FC Barcelona – La Masia. Wychowankami słynnej hiszpańskiej akademii są takie gwiazdy jak Lionel Messi, Andrés Iniesta oraz Gerard Piqué.

Nowe centrum treningowe będzie już 26 zagraniczną placówką FC Barcelony. Po raz pierwszy jednak za zarządzanie odpowiedzialny będzie personel z katalońskiego klubu.

– Większe zaangażowanie strony hiszpańskiej podkreśla znaczenie tego projektu oraz pomaga zapewnić, że młodzież na Hajnanie otrzyma takie samo szkolenie, z którego korzystamy w Barcelonie – powiedział prezydent klubu, Josep Maria Bartomeu.

Wiadomość o wspólnym przedsięwzięciu pojawiła się po ogłoszeniu przez chińskie Ministerstwo Edukacji planu budowy 50 000 szkół specjalizujących się w trenowaniu piłki nożnej do 2025 roku. Projekt jest częścią ambitnego planu Chin, które za cel wyznaczyły sobie zbudowanie do 2030 roku reprezentacji grającej na światowym poziomie, a do 2050 roku superpotęgi piłkarskiej. Aspiracje Chin skłaniają wiele lokalnych klubów do transferów zagranicznych graczy za rekordowe sumy. Przykładem jest ostatni zakup klubu Shanghai Shenhua, który podpisał kontrakt z argentyńskim piłkarzem Carlosem Tevez. Po transferze do chińskiej ligi, Carlos Tevez stał się najlepiej zarabiającym piłkarzem na świecie z niebotyczną tygodniówką w wysokości 730 tys. euro.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here