Wykłady otwarte: Od Pierwszego Cesarza do Mao Zedonga

1987

Zdrady, mordy i intrygi, jakich nie powstydziliby się bohaterowie ,,Gry o tron”. Szaleni władcy, charyzmatyczni buntownicy oraz przybysze z drugiego końca świata. Czy to fabuła nowego serialu fantasy? Nie, to dzieje Państwa Środka!
Już od 9 marca, w położonym na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego Klubie Grota 2 (ul. Rakowicka 27) w każdy czwartek o godzinie 18.30 będą snute fascynujące opowieści o tajemniczej i egzotycznej historii Chin. W ich trakcie odbędziemy niezwykłą podróż od czasów okrutnego Pierwszego Cesarza po XX wiek i wojnę domową, która zrodziła Chińską Republikę Ludową.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, kim był twórca Terakotowej Armii, co na dworze ostatniego cesarza z dynastii Ming robił Polak ze Lwowa, poznać występki Cesarzowej Wdowy Cixi i losy chińskiego ,,młodszego brata Jezusa”- dołącz do nas!

Prowadzący spotkania: Łukasz Czarnecki, historyk, pisarz i publicysta, badacz dziejów Dalekiego Wschodu w epoce nowożytnej i XIX wieku, związany z Instytutem Historii UJ i Stowarzyszeniem „Closer to Asia„, współpracownik magazynów „Historia do Rzeczy” i „Focus Historia”.


Plan spotkań:
9 marca: Serce wilka, głos szakala. Opowieść o Pierwszym Cesarzu
16 marca: Wspaniała epoka. Chiny czasów dynastii Han
23 marca: Przybysz z dalekiego kraju. Marco Polo w Chinach
30 marca: Chrystus za Wielkim Murem. Jezuickie misje w Państwie Środka
6 kwietnia: W oparach opium. Wojny opiumowe i ,,młodszy brat Jezusa”
13 kwietnia: Bo to zła kobieta była. Wszystkie występki Cesarzowej Wdowy
20 kwietnia: Jak przeskoczyć Wielki Mur? Sun Yatsen i upadek dynastii Qing
27 kwietnia: Czang Kaj-szek kontra Mao- ostateczna rozgrywka. Chińska wojna domowa i powstanie ChRL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here