Dyskusja w Japonii na temat prewencyjnego ataku na Koreę Północną

2476

Po wystrzeleniu przez Koreę Północną 4 pocisków w kierunku wybrzeża japońskiego w dniu 6 marca, w Japonii rozpoczęła się dyskusja dotycząca ewentualnych możliwości przeprowadzenia ataku prewencyjnego.

Gabinet Shinzo Abe zaczął pracować nad planami, mających pomóc uniknąć strat lub je zminimalizować. The Wall Street Journal podaje, że w połowie roku mają pojawić się oficjalne wytyczne, związane z ewentualnością ataku na amerykańskie bazy, znajdujące się na terenie Japonii. W celu dalszego zwiększenia możliwości ofensywnych kraju, w marcu 2018 r. zamierza się wprowadzić pierwszego, niewidocznego dla radarów japońskiego myśliwca odrzutowego, F-35A.

Chociaż zdaniem południowokoreańskich specjalistów, wystrzelone w ostatnich dniach pociski nie miały zasięgu międzykontynentalnego, podaje się, że Pyongyang jest w stanie zagrozić najbliższym sąsiadom rakietami balistycznymi, być może również z ładunkiem jądrowym.

Wzmożona dyskusja jest też wynikiem najnowszych przemian politycznych w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump jeszcze przed elekcją wzywał Japonię do uniezależniania się od militarnego sojuszniczego wsparcia. W tej chwili w Japonii stacjonuje ponad 50 tys. żołnierzy amerykańskich w ponad 85 bazach. W czasie ostatniej wizyty w Tokio, sekretarz obrony Jim Mattis wyraził opinię, że zarówno USA, jak i Japonia powinny zwiększyć swoje możliwości obronne i ofensywne.

Propozycja ustalenia planów ewentualnego ataku prewencyjnego padała z ust członków Partii Liberalno-Demokratycznej w ostatnich latach przy okazji testów rakietowych Korei Północnej. W ciągu ostatniego roku wystrzelono ponad 20 pocisków balistycznych, jednak żaden z nich nie sięgnął terytoriów wysp.

Dalsze zwiększanie możliwości ofensywnych w Japonii może się spotkać z negatywną reakcją Chin, tradycyjnego sojusznika Korei Północnej, których bazy także znajdą się w zasięgu działań.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here