Japonia płaci gotówką

  597

  Jak podaje The Japan Times, według najnowszego raportu Japonia pozostaje jednym ze światowych liderów w płaceniu gotówką.

  W 2015 roku stosunek gotówki, będącej w obiegu, do PKB wynosił 19,4%. Wynik ten był najwyższym spośród osiemnastu państw-liderów światowej gospodarki. Dla porównania, najniższy wskaźnik transakcji gotówką otrzymała Szwecja – jedynie 1,7%.

  Dane te pokazują, że duża część Japończyków wciąż preferuje płatność gotówką, odnosząc się nieco nieufnie do kart kredytowych. Coraz więcej rodzin decyduje się również na przechowywanie swojego majątku w domach, rezygnując z pomocy banków.

  Jako jeden z powodów takiego stanu rzeczy Japończycy wymieniają nieufność do płatności kartą kredytową. Wielu z nich obawia się także, że nie widząc pieniędzy i nie wydając ich osobiście, stracą kontrolę nad wydatkami.

  Równie istotnymi powodami są strach przed złodziejami, wyspecjalizowanymi we włamywaniu się na cudze konta bankowe, oraz chęć anonimowości, którą w pewien sposób tracimy przy używaniu karty kredytowej.

  Wyniki raportu mogą zadziwić, zwłaszcza, że Japonia od wielu lat uważana jest za międzynarodowego pioniera w modernizacji i cyfryzacji. Jak się jednak okazuje, czasem sami Japończycy podchodzą do tego nieufnie.

  (mo)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here