Chiny wzywają do zakończenia konfliktu w Birmie

1513

Chiny bacznie przyglądają się zbrojnemu konfliktowi w północnej Birmie i wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni pomiędzy rebeliantami a birmańskimi służbami bezpieczeństwa.

Jak donosi Reuters, około 30 osób zginęło w starciach pomiędzy etnicznymi rebeliantami a birmańskimi służbami bezpieczeństwa, które miały miejsce w poniedziałek, w niespokojnym regionie wzdłuż granicy birmańsko-chińskiej.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Geng Shuang, w swojej wtorkowej wypowiedzi, stwierdził, iż zajście to znacząco wpływa na pokój w regionie na granicy Chin i Birmy, a partie zaangażowane w konflikt powinny jak najszybciej przywrócić dawny porządek.

„Chiny popierają wszelkie sposoby, które sprzyjają uzyskaniu pokoju. Wszystkie znaczące partie powinny rozwiązać nieporozumienia poprzez dialog” – powiedział, dodając, że nie otrzymał żadnych informacji, jakoby wśród ofiar konfliktu znajdowali się obywatele Chin.

Zbrojne starcia wybuchły w poniedziałek przed świtem w stolicy birmańskiego regionu Kokang  Laukkai. Członkowie Armii Narodowego Sojuszu Demokratycznego Birmy, wśród których etnicznie przeważają Chińczycy, zaatakowali posterunki policji, bazy wojskowe oraz rządowych administratorów regionu.

W wyniku starć zginęło około 30 osób, zarówno cywili, jak i policjantów. Zniszczeniu uległy pobliskie hotele oraz samochody, a czterech policjantów zostało zabranych jako zakładników.

Konflikt w północnej Birmie nazywany jest ciosem dla blisko rocznego rządu Aung San Suu Kyi, którego celem jest osiągnięcie pokoju z mniejszościami etnicznymi.

„Nalegam, aby wszystkie strony konfliktu osiągnęły porozumienie poprzez negocjacje, zaprzestając zbrojnych ataków, które spowodowały wiele ofiar oraz dotknęły ludzi niezwiązanych z konfliktem” – powiedziała Aung San Suu Kyi w swoim poniedziałkowym oświadczeniu.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here