Prezydent Korei Południowej usunięta z urzędu

2360

W piątek Trybunał Konstytucyjny podtrzymał decyzję dotyczącą impeachmentu Park Geun-hye, który został ogłoszony przez parlament Korei Południowej 9 grudnia 2016 roku. Od tamtego momentu obowiązki prezydenta pełni Hwang Kyo-ahn. Wszyscy sędziowie, w liczbie 8, którzy wydawali wyrok, byli jednomyślni. Werdykt ten sprawia, iż była już Pani prezydent Park stała się pierwszą koreańską głową państwa, która została usunięta z urzędu przy użyciu procedury impeachmentu.

„Prezydent Park osłabiła ducha demokracji oraz rządy prawa” – powiedział przewodzący Trybunałowi Lee Jung-mi podczas transmisji na żywo – „Mając na względzie ochronę Konstytucji, korzyści płynące z usunięcia jej z urzędu znacznie przewyższyły te, które wiązały się z utrzymaniem jej przy władzy, biorąc pod uwagę negatywne skutki i to, jak poważne były przewinienia, których dokonała”. Dodał również, iż decyzja nie była powodowana względami ideologicznymi, lecz sędziowie mieli w głowach jedynie dobro ładu konstytucyjnego.

Skandal z prezydent Park wybuchł jesienią 2016 roku, kiedy na jaw wyszły jej powiązania z kobietą, określaną później mianem „szamanki” bądź „koreańskiego Rasputina” – Choi Soon-sil. Jest ona córką znanego duchownego i mistyka, który był w bliskich relacjach z rodziną Park, a w szczególności z jej ojcem – Park Chung-hee, będącym prezydentem-dyktatorem kraju w latach 1963-1979, kiedy to został zamordowany.

Według doniesień mediów, prezydent Park konsultowała się w sprawach rangi państwowej ze swoją przyjaciółką niepełniącą w strukturach państwa żadnej funkcji (innymi słowy – istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wielokrotnie została złamana tajemnica państwowa), dodatkowo na konta fundacji Choi wpływały znaczne sumy pieniędzy (w związku z tym aresztowania na najwyższych szczeblach miały miejsce między innymi w firmie Samsung). Procesy sądowe w tych sprawach toczą się, jednak dopóki prezydent Park posiadała immunitet, nie było możliwości postawienia jej zarzutów.

Informacje dotyczące potencjalnych nadużyć sprawiły, że na ulice Seulu wyszły miliony osób, domagając się rezygnacji Park, a poparcie dla niej spadło do zatrważającego poziomu 4% (wybory wygrała w 2012 roku z wynikiem 51.6%). Ostatecznie 9 grudnia parlament postanowił usunąć ją z urzędu, chcąc w ten sposób ratować sytuację w kraju. W przeprowadzonej niedawno sondzie za impeachmentem opowiedziało się 70% pytanych.

Zgodnie z wymogami konstytucji, pełniący obowiązki prezydenta Hwang Kyo-ahn musi teraz ogłosić wybory na przywódcę kraju, które muszą się odbyć w ciągu 60 dni (zatem ostatnim możliwym dniem jest 9 maja, który jednocześnie wydaje się najbardziej prawdopodobnym). Gdyby Hwang zrezygnował, co może nastąpić, gdyż w opinii części mediów będzie ubiegał się o to stanowisko, pełniącym obowiązki zostanie obecny Minister Finansów.

Opuszczając urząd w taki sposób, Park traci niemal wszystkie przywileje, które należą się byłym prezydentom. Teoretycznie istnieje możliwość odwołania się od wyroku, jednak tylko wtedy, gdy „poważne i oczywiste” błędy proceduralne zostaną wskazane w decyzji, co jest bardzo mało prawdopodobnym rozwiązaniem.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here