Japonia przyciąga imigrantów

1573

W tym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło nowe przepisy, dotyczące pobytu stałego w Japonii. Jak podaje Business Insider, mają one na celu ułatwienie uzyskania statusu rezydenta. Celem japońskiego rządu jest przyciągnięcie większej ilości wyspecjalizowanych pracowników do Kraju Kwitnącej Wiśni i zachęcenie ich do pozostania na stałe. Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w marcu tego roku i pozwolą skrócić czas oczekiwania nawet do jednego roku.

Do tej pory każda osoba mieszkająca w Japonii od co najmniej 10 lat mogła ubiegać się o uzyskanie stałego pobytu.

W 2012 roku Ministerstwo Sprawiedliwości poczyniło pierwsze kroki w kierunku zmiany przepisów. Ustanowiono wtedy system oparty na punktacji, który miał skrócić czas oczekiwania na uzyskanie stałego pobytu w Japonii. Dotyczył on wysoko wykwalifikowanych specjalistów w następujących kategoriach: zarządzanie firmą, prowadzenie badań naukowych oraz działalność techniczna. Osoby należące do podanych kategorii, które uzyskały wymaganą liczbę punktów określoną przez system, mogły ubiegać się o wizę już po 5 latach pobytu.

System punktowy został dokładnie określony na stronie Biura Imigracyjnego Japonii. Ilość przyznanych punktów zależy od wykształcenia, osiągnięć zawodowych, pensji, wieku, posiadanych licencji, pozycji oraz osiągnięć specjalnych. Osoby aplikujące zostają ocenione w każdej z powyższych kategorii. Dla przykładu, za posiadanie tytułu doktora można uzyskać 30 punktów, a za dyplom magistra 20 punktów. Za posiadanie 10 letniego lub dłuższego doświadczenia w zarządzaniu firmą można dostać 25 punktów, za 7 letnie doświadczenie na tym polu 20 itd. Wymagana jest również roczna pensja, wynosząca co najmniej 3 mln jenów (ok 100 tys. zł). Żeby skrócić czas oczekiwania do jednego roku, trzeba uzyskać co najmniej 80 punktów. Wymagania są wysokie, gdyż japońskiemu rządowi zależy na jak najlepiej wykwalifikowanej kadrze.

(aż)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here