Chiny będą bronić zasad wolnego handlu przed USA?

1349

Chińskie władze apelują o przestrzeganie zasad, wynikających z porządku prawnego Światowej Organizacji Handlu (WTO). Powodem są opublikowana 1 marca przez urząd Przedstawiciela USA ds. Handlu (United States Trade Representative, USTR) doroczna prezydencka agenda, dotycząca polityki handlowej, oraz złożony 9 marca przez The Aluminium Association, reprezentant amerykańskiego przemysłu przetwarzającego aluminium, wniosek o nałożenie na chińskich wytwórców z tego samego sektora środków antydumpingowych.

W dokumencie opisującym zamierzenia polityki handlowej USA na 2017 r. pojawiły się niebezpieczne sygnały. Wskazują one, że postanowienia WTO wydane w ramach mechanizmu rozstrzygania sporów, które będą sprzeczne z zachowaniem suwerenności przez USA, mogą zostać zignorowane przez amerykańską administrację państwową. Jest to gwałtowna zmiana kursu wobec prowadzonej przez prezydenta Baracka Obamę polityki handlowej, wedle której USA miały ściśle przestrzegać rozstrzygnięć Światowej Organizacji Handlu.

Taką politykę można uznać za odpowiedź na obietnice prezydenta Donalda Trumpa z czasów kampanii wyborczej, w trakcie której zapowiedział, że obniży amerykański deficyt handlowy z Chinami oraz Meksykiem. Prezydent Trump oskarża oba państwa o nieuczciwe praktyki handlowe w tym: manipulowanie walutą, nielegalne subsydia rządowe, kradzież własności intelektualnej oraz nieuczciwą działalność państwowych przedsiębiorstw.

We wspominanym dokumencie znajduję się też zapis: – Odpowiednio do okoliczności, administracja Trumpa będzie działać tak agresywnie, jak to potrzebne, aby zniechęcić takie rodzaje zachowań oraz będzie zachęcać do prawdziwej rynkowej rywalizacji.

W komentarzu dla Reutersa Chad Brown, ekspert z zakresu handlu międzynarodowego oraz analityk Peterson Institute for International Economics in Washington, stwierdził: – „W odróżnieniu od wcześniejszych prezydentów, Trump wykazuje chęć nałożenia restrykcji, zwłaszcza w odniesieniu do takich państw jak Chiny, których uzasadnienie w ramach systemu WTO może być wysoce problematyczne”.

Reuters wskazuje także, że napięte relacje na linii Waszyngton-Pekin dodatkowo nadszarpnął wniosek The Aluminium Association, złożony do Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych (United States Department of Commerce) oraz Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Handlu Międzynarodowego (United States International Trade Commission), w sprawie nałożenia na chiński sektor przetwórstwa aluminium dodatkowych ceł antydumpingowych. Departament Handlu od złożenia wniosku (9 marca) ma 20 dni na zdecydowanie o wszczęciu śledztwa, a Komisja 45 dni na wydanie wstępnego orzeczenia.

Kwestia sporu wobec sektora przetwórstwa aluminium nie jest nowa (Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył cła antydumpingowe na ten sektor chińskiej gospodarki już w 2011 r.). Jeszcze za czasów prezydentury Baracka Obamy USA złożyło do WTO prośbę o konsultacje z Chińską Republika Ludową w tej sprawie (12 stycznia 2017 r.). To, co może być bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA, to unilateralne posunięcia Stanów Zjednoczonych, względem nałożenia oczekiwanych przez amerykańskich przedsiębiorców środków ochronnych, bez zakończenia procedury rozwiązywania sporów przewidzianej w systemie WTO.

Według China Daily Sun Jiwen, rzecznik Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej, 10 marca 2017 roku powiedział na konferencji prasowej: – „Jeśli członkowie WTO będą ignorować zasady wypracowane w tej organizacji dla własnej korzyści oraz odmówią implementacji rozstrzygnięć sporów, to multilateralny system handlu będzie istniał tylko z nazwy i może to doprowadzić do powrotu wojny handlowej z lat 30-tych XX wieku”.

W opinii Pekinu WTO jest niezbędne do przeciwdziałania protekcjonizmowi w wymianie handlowej oraz pomaga w ożywieniu globalnej gospodarki, dzięki zajmowaniu się sporami handlowymi państw członkowskich.

Sun Jiwen dodał: – „Wzywamy potężnych członków WTO do przestrzegania tego, czego oni sami uczą – trwania przy zasadach WTO oraz wypełniania swoich obowiązków”.

(js)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here