Japońscy naukowcy chcą podtrzymać zakaz prowadzenia badań w sektorze wojskowym

1316

Przedstawiciele Rady Naukowej Japonii zaproponowali podtrzymanie zakazu prowadzenia badań w sektorze wojskowym.

W czasie trwających spotkań Rady Naukowej Japonii (Science Council of Japan – SCJ), dotyczących głównie kierunków prowadzenia badań na uczelniach wyższych i w państwowych instytucjach naukowych, przedstawiciele dyskutowali na temat funduszy przekazywanych na sektor militarny.

Prowadzone rozmowy dotyczą zakazu prowadzenia badań nad bronią, który został wprowadzony w 1950 roku i potwierdzony w 1967 roku. Od tego czasu SCJ nie zajęło żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Jednak działania Agencji Zakupu, Technologii i Logistyki, powołanej w 2015 roku przez Ministerstwo Obrony, zaniepokoiły naukowców, będących w składzie SCJ. Od początku swojego istnienia Agencja finansowała prowadzone przez uczelnie wyższe i instytucje naukowe badania w sektorze wojskowym, często łącząc je z tymi dotyczącymi sektora społecznego.

Według The Asahi Shimbun, budżet Agencji przeznaczony na tego typu projekty w 2016 roku wynosił około 600 milionów jenów, a już w 2017 roku wzrósł gwałtownie do 11 miliardów jenów. Zwróciło to uwagę członków Rady Naukowej Japonii, powołanej w 1949 roku jako instytucja zrzeszająca specjalistów, których głównym celem miało być przeanalizowanie wkładu naukowców w działania wojenne i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Rządowe wsparcie dla prowadzonych badań doprowadziło do debat na forum SCJ. Chociaż wiadomo, że wiele współczesnych projektów dotyczących komunikacji, inżynierii czy nowoczesnych technologii można połączyć z badaniami w sektorze militarnym, część naukowców wolałaby zwiększyć ilość funduszy przeznaczanych na programy obywatelskie, mające na celu poprawę standardu życia lub opiekę medyczną.

Członkowie SCJ ostrzegają przed etycznymi konsekwencjami prowadzenia badań militarnych i możliwościami, jakie mogą one dawać rządowi japońskiemu.

Rada Naukowa Japonii poda oficjalne stanowisko po zakończeniu generalnego zgromadzenia SCJ, które odbędzie się w kwietniu.

(kn)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here