Japońska Partia Demokratyczna wycofuje się z planów wygaszenia elektrowni atomowych do końca 2030 roku

  395

  Partia Demokratyczna (PD) odrzuciła ambitne plany uniezależnienia Japonii od elektrowni atomowych przed końcem 2030 roku. Odeszła tym samym od prowadzonej do tej pory polityki, będącej zupełnym przeciwieństwem do planów premiera Shinzō Abe i będącej u władzy Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD).

  Na corocznej konwencji partyjnej przewodnicząca głównej partii opozycyjnej, Renhō Murata, wstrzymała plany intensyfikacji dążenia do wolnej od energii atomowej Japonii. Pierwotnie wyznaczony przez PD termin, koniec 2039 roku, miał zostać, zgodnie z medialnymi spekulacjami, skrócony o 9 lat.

  Tak śmiałe plany miały być metodą na stworzenie wyraźniejszej alternatywy od obecnie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej oraz próbą zwiększenia poparcia. Partia Demokratyczna boryka się z rekordowo niskim poparciem na poziomie około 8%. W świetle zmian, umożliwiających Shinzō Abe piastowanie trzeciej kadencji na stanowisku przewodniczącego ugrupowania i obecnego skandalu, dotyczącego wątpliwego pod względem prawnym zakupu ziemi przez szkołę podstawową Morimoto Gakuen, PD widzi szanse przekonania do siebie części wyborców. Ostatnim razem ugrupowanie zwyciężyło w 2009 roku, zdobywając 308 z 408 mandatów. Po trzyletnich rządach ich poparcie spadło, a PLD odzyskało władzę.

  Decyzja Renhō, by nie przyśpieszać planu wolnego od energii nuklearnej społeczeństwa, miała odzwierciedlać opór związków zawodowych. Japoński Związek Pracowników Przemysłu Energetycznego jest jednym z członków organizacji, będącej głównym źródłem poparcia Partii Demokratycznej. Podkreśla ona jednak, że partia nie wycofuje się całkowicie ze swych dążeń, ujawniając tym samym plan napisania projektu promującej antynuklearne działania ustawy. Przewodnicząca partii nie podała jednak ani daty publikacji, ani szczegółów jej zawartości.

  Renhō przemówiła do zgromadzonych na konwencji polityków: – „Przygotowując się do przedterminowych wyborów do Izby Reprezentantów, stworzymy projekt ustawy „zero-nuclear”, by podkreślić odejście od naszej obecnej zależności od energii atomowej tak szybko, jak to tylko możliwe”. Dodatkowo podkreśliła odmienność od polityki gabinetu Shinzō Abe: – „Będziemy ucieleśnieniem przyszłości innej, niż promowana przez rząd zależność od energii nuklearnej i ślepe podążanie do powtórnej aktywacji reaktorów”.

  Podczas konferencji prasowej po konwencji, Renhō poinformowała o rozmowach rady energetycznej, zarządzanej przez Koichiro Genbę, należącego do PD prawnika. Podkreśliła również wagę szybkiego działania i możliwie częstych spotkań. Wysoko postawieni politycy ugrupowania potwierdzili swe oddanie wygaszaniu źródeł energii nuklearnej.

  Były premier Naoto Kan, pełniący obowiązki w trakcie kryzysu nuklearnego w 2011 roku, podkreślił swe wsparcie dla projektu ustawy. Zauważył, że światowy przemysł energii atomowej przeżywa recesję, a tego typu legislacja jest „zgodna z globalnymi trendami”. Zaznaczył też, że zwrot w stronę odnawialnej energii jest nieuniknionym krokiem dla Japonii. 

  W trakcie konwencji przewodnicząca partii zapewniła o aktualności pozostałych celów programowych, promując darmową edukację dla dzieci i obecność kobiet w polityce krajowej.  

  (rz)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here