Premier ChRL o „twardym lądowaniu” chińskiej gospodarki

1091

Podczas konferencji prasowej na zakończenie dorocznego posiedzenia parlamentu Chin, premier ChRL, Li Keqiang, przyznał, że chińska gospodarka musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Podkreślił jednak, że mówienie o twardym lądowaniu jest bezpodstawne.

– „Niemal każdego roku słyszę prognozy dotyczące twardego lądowania chińskiej gospodarki. Uważam jednak, że wyniki naszej gospodarki w ciągu ostatnich kilku lat powinny wystarczyć, aby zakończyć tego rodzaju przepowiednie” – powiedział.

Zeszłoroczne tempo wzrostu gospodarczego w Chinach wyniosło 6,7 % i napędzane było przez rekordowe kredyty bankowe oraz miliardowe inwestycje rządowe. Cel wzrostu gospodarczego na rok 2017 zredukowano do 6,5 %. Li Keqiang zaznaczył jednak, że tempo wzrostu na tym poziomie nie będzie łatwe do osiągnięcia.

Zdaniem Li Keqianga, w tym roku chińska gospodarka stanie w obliczu wielu wyzwań. Dodał jednak, że rząd posiada wiele narzędzi politycznych, aby sobie z nimi radzić. Ocenił także stabilność systemu finansowego w Chinach, mówiąc: – „System finansowy w Chinach generalnie jest stabilny i nie istnieją systemowe czynniki ryzyka. Nadal posiadamy wiele instrumentów politycznych do naszej dyspozycji”.

Premier ChRL odniósł się do kwestii globalizacji i wolnego handlu, podkreślając, że Chiny są skłonne do współpracy z innymi krajami w celu poprawy globalnego systemu zarządzania. Dodał również, że globalizacja i pokoju na świecie, oraz rozwój i współpraca są nierozłączne.

-„Jesteśmy zobowiązania do szerszego otwarcia inwestycji oraz do dzielenia się możliwościami rozwoju ze światem” – powiedział.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here