Bezsenność w Szanghaju

1504

Jak donosi China Daily, według ankiety przeprowadzonej w internecie, największy problem z bezsennością w Chinach mają mieszkańcy Szanghaju oraz Guangzhou (Kantonu).

Dalsze miejsca w czołowej piątce zajmują kolejno: Changsha, Pekin oraz Shenzhen.

Ankieta przeprowadzona została pomiędzy 25 lutego a 12 marca, pośród ponad 8,5 tys. mieszkańców różnych miast w Chinach, przez giganta branży technologicznej, firmę Tencent.

Sonda została stworzona, by zwrócić ludziom uwagę na problem bezsenności, w związku z Światowym Dniem Snu, który przypada na 21 marca.

Blisko 80% ankietowanych przyznało, że ma problem ze snem. Najwyższy wynik osiągnął Szanghaj z wynikiem niemal 88%.

Pod względem zawodu, który wykonują ankietowani, najbardziej podatni na bezsenność są pracownicy branży informatycznej, reklamowej oraz public relations, a także urzędnicy, pracownicy medyczni i nauczyciele.

Wang Yuping, dyrektor oddziału neurologicznego w pekińskim szpitalu Xuanwu, podkreśla, że głównymi przyczynami problemu ze snem jest poczucie presji i niepokoju, odczuwane przez coraz większą liczbę ludzi w dużych miastach.

Stąd, ludzie żyjący wolnym tempem, w małych, wycofanych miasteczkach, nie mają takiego problemu i cieszą się większym komfortem podczas snu.

Wang nalega, by Chińczycy zaczęli zwracać większą uwagę na jakość snu oraz by, w przypadku problemów z nią, jak najszybciej zgłosili się do lekarza.

Jego zdaniem, poza brakiem energii, zmniejszoną koncentracją i pogarszającą się pamięcią, długoterminowa bezsenność może prowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania na takie choroby jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, depresja, a nawet nowotwory.

Jednakże, przeprowadzone badanie wykazało, że ponad 57% ankietowanych nie było w pełni świadomych konsekwencji, jakie niesie za sobą nieleczona bezsenność.

Jedynie 4,5% przyznało, że udałoby się do lekarza w przypadku problemów ze snem. Wśród badanych, którzy nigdy nie cierpieli na bezsenność, tylko 35% uznaje insomnię za chorobę.

Jak twierdzi Wang, w przypadku bezsenności, kobiety prędzej szukają pomocy u lekarzy niż mężczyźni, a większość pacjentów, cierpiących na to schorzenie, stanowią ludzie w średnim lub starszym wieku.

Zasugerował on również, aby ludzie zwracali uwagę na sporadyczne objawy bezsenności i od razu szukali pomocy u lekarza, ponieważ ignorowanie tych sygnałów, może doprowadzić do przewlekłej choroby.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here