Premier Japonii ma spotkać się z przedstawicielami Unii Europejskiej

1444

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, poinformował o wizycie premiera Japonii, Shinzō Abe, w Brukseli. W dniu 21 marca ma on spotkać się z czołowymi politykami Unii.

Zgromadzeni, w tym ponownie wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej Donald Tusk, prawdopodobnie potwierdzą wcześniejsze deklaracje, dotyczące utworzenia partnerstwa ekonomicznego między krajami członkowskimi a Japonią. Eksperci informują jednak o impasie, w jakim znajdują się obecnie rozmowy.

W trakcie konferencji prasowej, Juncker zapewnił o staraniach  o pozytywne zakończenie rozmów. Podkreślił tym samym wagę przywiązywaną przez Unię do wolnego, mieszczącego się wewnątrz ustalonych zasad, handlu.

To wyraźna próba ustosunkowania się do reakcji na prezydenturę Donalda Trumpa oraz obaw o wzrost protekcjonizmu gospodarczego. Swoje oddanie Unia podkreśliła również 9 marca, gdy na wewnętrznym szczycie ostrzegła o zagrożeniach wynikających z takiej polityki gospodarczej.

W podsumowaniu spotkania zaznaczyła również priorytet umowy z Japonią wśród innych obecnie negocjowanych.

Rok temu, w trakcie szczytu grupy G-7 w Ise-shima, liderzy krajów członkowskich oraz Shinzō Abe wystosowali wspólne oświadczenie, w którym poinformowali o „poinstruowaniu negocjatorów by przyśpieszyli proces rozmów”. Podkreślili oni również wagę dokonanego wówczas postępu.

Strony zwróciły wówczas uwagę na rolę porozumienia dla „promocji większego, bardziej stabilnego i zrównoważonego wzrostu rozwoju gospodarczego, który przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia możliwości ekonomicznych w Japonii i Unii Europejskiej”.

Przez trzy lata dotychczasowej współpracy, począwszy od 2013 roku, strony zbliżyły się do porozumienia mającego „dodatkowo potwierdzić wspólny handel oraz silne partnerstwo ekonomiczne”.

Negocjacje dotyczą usunięcia przez Brukselę cła na auta i elektronikę oraz większego dostępu do rynku Japońskiego dla produktów żywieniowych, takich jak wieprzowina i ser. Pierwszy termin zakończenia rozmów upłynął przed końcem 2015 roku, a nieustalona jeszcze kwestia formalnego wyglądu Brexitu wydaje się dodatkowo oddalać ewentualne porozumienie.

Rozmowy, mające odbyć się w czwartek, są częścią wizyty Shinzō Abe w krajach Unii. Planuje on odwiedzić Francję, Niemcy i Włochy.  

(rz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here