Korea – polityczne zamieszanie przed majowymi wyborami prezydenckimi

  367

  Decyzja premiera Hwang Kyo-Ahn uderza w Partię Saenuri, do której należy także była prezydent Park. Saenuri nie jest w stanie wystawić kandydata, który mógłby konkurować z Moon Jae-in – ich głównym liberalnym przeciwnikiem i faworytem w nadchodzących wyborach.

  Hwang zapewnił, że będzie „zajmować się nadchodzącą elekcją w sposób jawny i przejrzysty”. Korean Herold dodaje, że bez udziału konserwatywnego Hwanga, preferencje w wyborach prezydenckich przechylają się w tym momencie ku lewicy. To już drugi przypadek w ostatnim czasie, kiedy konserwatyści tracą swojego najsilniejszego kandydata. Wcześniej był nim były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon.

  Członkowie partii Saenuri, którym pozostali już wyłącznie kandydaci cieszący się niskim poparciem społecznym, podkreślają, że szanują decyzję premiera Hwang Kyo-Ahn. Według sondaży mógłby on liczyć na 10 procentowe poparcie, podczas gdy kolejny proponowany przez partię kandydat na niewiele ponad 3 procent.

  Opozycja wyraziła zadowolenie z oświadczenia premiera. Youn Kwang-suk, rzecznik Partii Demokratycznej, ocenił, że „Hwang, który pracował na kluczowych ministerialnych stanowiskach oraz jako premier w czasie urzędowania prezydent Park, nie powinien być w ogóle wymieniany jako potencjalny kandydat”.

  Te wybory są bezprecedensowe w historii naszego kraju” powiedział Minister Spraw Wewnętrznych Hong Yun-Sik. Prezydent Park to pierwsza osoba, która objęła stanowisko prezydenckie Republiki Korei w sposób demokratyczny, również zgodnie z prawem została usunięta z urzędu.

  Chaos po impeachmencie prezydent Park dodatkowo pogłębia wzrost napięć w relacjach z Koreą Północną i Chinami. Dotyczą one zagrożeń po niedawnych próbach rakietowych ze strony Ludowej Republiki Korei i zainstalowanym w regionie amerykańskim systemem antyrakietowym, który nie podoba się Chinom.

  (ap)

  PODZIEL SIĘ

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here