Korea – polityczne zamieszanie przed majowymi wyborami prezydenckimi

259

Decyzja premiera Hwang Kyo-Ahn uderza w Partię Saenuri, do której należy także była prezydent Park. Saenuri nie jest w stanie wystawić kandydata, który mógłby konkurować z Moon Jae-in – ich głównym liberalnym przeciwnikiem i faworytem w nadchodzących wyborach.

Hwang zapewnił, że będzie „zajmować się nadchodzącą elekcją w sposób jawny i przejrzysty”. Korean Herold dodaje, że bez udziału konserwatywnego Hwanga, preferencje w wyborach prezydenckich przechylają się w tym momencie ku lewicy. To już drugi przypadek w ostatnim czasie, kiedy konserwatyści tracą swojego najsilniejszego kandydata. Wcześniej był nim były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon.

Członkowie partii Saenuri, którym pozostali już wyłącznie kandydaci cieszący się niskim poparciem społecznym, podkreślają, że szanują decyzję premiera Hwang Kyo-Ahn. Według sondaży mógłby on liczyć na 10 procentowe poparcie, podczas gdy kolejny proponowany przez partię kandydat na niewiele ponad 3 procent.

Opozycja wyraziła zadowolenie z oświadczenia premiera. Youn Kwang-suk, rzecznik Partii Demokratycznej, ocenił, że „Hwang, który pracował na kluczowych ministerialnych stanowiskach oraz jako premier w czasie urzędowania prezydent Park, nie powinien być w ogóle wymieniany jako potencjalny kandydat”.

Te wybory są bezprecedensowe w historii naszego kraju” powiedział Minister Spraw Wewnętrznych Hong Yun-Sik. Prezydent Park to pierwsza osoba, która objęła stanowisko prezydenckie Republiki Korei w sposób demokratyczny, również zgodnie z prawem została usunięta z urzędu.

Chaos po impeachmencie prezydent Park dodatkowo pogłębia wzrost napięć w relacjach z Koreą Północną i Chinami. Dotyczą one zagrożeń po niedawnych próbach rakietowych ze strony Ludowej Republiki Korei i zainstalowanym w regionie amerykańskim systemem antyrakietowym, który nie podoba się Chinom.

(ap)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here