Plany pogłębienia chińsko-brytyjskiej współpracy po Brexicie

1880

Jak podaje Forbes, Królowa Elżbieta II podpisała w czwartek ustawę, dzięki której premier Theresa May będzie w stanie rozpocząć proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W związku z tym, rząd planuje pogłębienie współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi, w tym przede wszystkim z Chinami. Jak twierdzą analitycy, Londyn szuka nowych możliwości rozwoju, przygotowując się na niepewność związaną z Brexitem.

Stosunki chińsko-brytyjskie nabierają tempa, donosi China Daily. Chiny i Zjednoczone Królestwo, w celu umocnienia finansowych i gospodarczych powiązań, coraz mocniej zacieśniają współpracę. Wielka Brytania, jako pierwsze zachodnie mocarstwo, ratyfikowała swoje członkostwo w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Ponadto, Wielka Brytania była pierwszym suwerennym państwem poza Chinami, w którym wyemitowano obligacje skarbowe w renminbi, co umocniło pozycję Londynu na arenie międzynarodowej. Wielka Brytania jest także pierwszym zachodnim krajem, który podjął się współpracy z chińskimi firmami z sektora jądrowego.

„Chiny są obecnie niezwykle ważną częścią świata. Gdy Chiną się rozwijają, cały świat się rozwija” – powiedział George Osborne, kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii. Jak stwierdził, stworzenie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jest świetną szansą dla brytyjskich firm, które są zainteresowane pracą nad projektami w Chinach i Azji Centralnej. Podkreślił także, że wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w infrastrukturze, architekturze i projektowaniu, było już zaangażowanych w chińskie inwestycje związane z budową lotnisk lub rewitalizacją obszarów miejskich.

Chiński ambasador Liu Xiaoming stwierdził, że relacje między Chinami a Wielką Brytanią są coraz bardziej zaawansowane i dojrzałe. Dodał także, że w celu zagwarantowania jeszcze lepszych efektów pracy, oba kraje muszą działać w sposób bardziej innowacyjny, a ich współpraca powinna odbywać się w szerszym zakresie i na jeszcze głębszym poziomie.

Obecnie obchodzona jest 45 rocznica utworzenia wzajemnych ambasad w obu krajach. W ciągu tego czasu bilateralny handel między Państwem Środka a Zjednoczonym Królestwem wzrósł 200-krotnie. Wielka Brytania jest teraz jednym z najważniejszych celów chińskich inwestycji, a Chiny są dla brytyjskiej gospodarki drugim największym rynkiem zbytu poza Europą.

Chińsko-brytyjska współpraca rozwija się w wielu sektorach. Inwestorzy z Państwa Środka są w tej chwili szczególnie zainteresowani kilkoma brytyjskimi klubami piłki nożnej, takimi jak Manchester City, Aston Villa i Birmingham. Zwiększa się ilość obywateli chińskich odwiedzających Zjednoczone Królestwo; w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się. Pogłębia się także współpraca w zakresie edukacji. W Wielkiej Brytanii dokształca się ok. 150 tysięcy chińskich studentów, z kolei na chińskich uczelniach przebywa obecnie ok. 7 tysięcy brytyjskich obywateli.

Według Aloka Sharmy, brytyjskiego ministra regionu Azji i Pacyfiku, globalne partnerstwo, ustanowione podczas udanej wizyty Xi Jinpinga w Wielkiej Brytanii w 2015 roku, przynosi teraz wymierne korzyści dla obu narodów. „Przygotowując się do opuszczenia Unii Europejskiej, Wielka Brytania buduje prawdziwie globalną, otwartą na biznes Brytanię, co wnosi wiele nowych i ekscytujących możliwości dla współpracy z Chinami” – powiedział Sharma.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here