Wystawa Ai Weiweia w Galerii Narodowej w Pradze

583

Chiński artysta konceptualny i działacz polityczny, Ai Weiwei, umieścił swoją najnowszą instalację „Law of the Journey” w Galerii Narodowej w Pradze. Kompozycja przedstawia czarną gumową łódź z 258 figurami na pokładzie i jest przejawem obaw Ai Weiwei’a o losy emigrantów, którzy muszą wyruszyć w niebezpieczną podróż do Europy drogą morską. 70-metrowa łódź, którą od czwartku można zobaczyć w czeskiej galerii, powstała w chińskiej fabryce, która produkuje pontony używane przez uchodźców.

Od kliku lat przedmiotem prac Ai Weiweia był los uchodźców uciekających z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Odwiedził on 20 obozów dla uchodźców na całym świecie, w tym grecką wyspę Lesbos, przez którą do Europy Zachodniej usiłują dotrzeć migranci. Dla upamiętnienia śmierci ludzi, którzy zginęli podczas morskiej przeprawy, Ai Weiwei w zeszłym roku umieścił na kolumnach berlińskiego Konzerthaus 14 000 kamizelek ratunkowych, które zostały zebrane z plaży na Lesbos. Kolejnym krokiem podjętym przez chińskiego artystę, mającym na celu zwrócenie uwagi świata na dramatyczną sytuację uchodźców, było odtworzenie przez niego pozy syryjskiego dziecka, którego ciało zostało znalezione na plaży w pobliżu tureckiej miejscowości Bodrum. Zdjęcie martwego malucha, leżącego głową skierowywaną w dół, obiegło świat i stało się symbolem tragicznego losu syryjskich uchodźców.

Jako działacz polityczny Ai Weiwei często wykorzystywał swoją sztukę, aby komentować chińską sytuację polityczną. W 2011 roku został aresztowany i zatrzymany na 81 dni bez żadnych oficjalnych zarzutów wniesionych przeciwko niemu. Ponadto Ai Weiwei dostał zakaz opuszczania kraju, a jego paszport został skonfiskowany na 4 lata. Po odzyskaniu paszportu w 2015 roku, Ai Weiwei przeprowadził się do Berlina.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here