Apple zakłada kolejne centra badań i rozwoju w Chinach

1530

Apple zakłada dwa nowe centra badań i rozwoju (researach & development centre, R&D). Zostaną otwarte pod koniec 2017 roku. Po Pekinie i Shenzhen, dwa nowe ośrodki zostaną zlokalizowane w Szanghaju i Suzhou.

China Daily informuje, że zgodnie z piątkowym komunikatem na chińskiej stronie przedsiębiorstwa, firma zdeklarowała, że w nowe działy zainwestuje 3,5 miliarda juanów (ok. 500 mln USD). Kształtujące się zespoły inżynieryjne będą skupiać się na współpracy z lokalnymi partnerami i instytucjami akademickimi. Centra będą również szukać wybitnych talentów, kończących czołowe chińskie uniwersytety, tj. Peking University, Tsinghua University i Shanghai Jiao Tong University. Apple podkreśla możliwość wzięcia udziału w programach stażowych dla studentów, które mają na celu „rozwijanie kolejnej generacji przedsiębiorców”.

Według Bloomberg Technology, plany dotyczące nowych ośrodków ujawniono dzień przed renomowanym forum ekonomicznym, który odbył się 18 lutego 2017 roku w Pekinie. CEO Apple’a, Tim Cook, ma prawdopodobnie poznać urzędników państwowych, którzy na forum będą nagradzać przedstawicieli największych światowych korporacji m.in. Royal Dutch Shell Plc i Saudi Arabian Oil Co.

Suzhou, w prowincji Jiangsu, w którym powstanie nowe centrum badań i rozwoju, jest już jedną z najpopularniejszych destynacji dla zagranicznych inwestorów. Natomiast Szanghaj zdecydował się nie pozostawać w tyle i już w 2014 roku władze wyraziły chęć na przekształcenie metropolii w centrum badań i rozwoju.

Apple Insider zwraca uwagę, że Chińska Republika Ludowa staje się coraz bardziej wymagającym rynkiem dla firmy Apple. Zmniejszająca się sprzedaż iPhone’ów, zamknięcia fabryk i wszechobecna cenzura utrudnia utrzymanie wysokiej pozycji firmy na chińskim rynku. Dodatkowo lokalne marki tj. Huawei Technologies Co., ograniczają rynek, oferując smartfony z najwyższej półki po niższej cenie. Amerykański gigant liczy na wzrost popularności w Azji po wypuszczeniu, jeszcze w tym roku, nowego modelu z okazji 10 rocznicy powstania iPhone’a.

(aa)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here