Impeachment koreańskiej prezydent a kwestia porozumienia w sprawie kobiet pocieszycielek

2124

Impeachment prezydent Korei Południowej Park Guen – hye zaniepokoił japońskich polityków, którzy uznali, że może to zagrozić porozumieniu z 2015 roku, dotyczącego kwestii kobiet pocieszycielek.
W 2015 roku Park i premier Japonii Shinzō Abe przewodniczyli rozmowom pomiędzy ministrami spraw zagranicznych obu państw. Zakończyły się one porozumieniem, które oprócz zapisu o wpłacaniu przez Japonię kapitału na rzecz funduszu charytatywnego, zawierało również obietnicę ostatecznego rozwiązania tematu kobiet pocieszycielek. W obliczu zmian jakie zachodzą obecnie na południowokoreańskiej scenie politycznej japoński rząd wyraził przekonanie, że ustalenia z 2015 roku powinny zostać poszanowane przez następną administrację Korei Południowej bez względu na wynik wyborów prezydenckich.
Po zawarciu porozumienia w 2015 roku dyskusja na ten temat rozgrzała na nowo pod koniec zeszłego roku przy okazji sporu o pomnik symbolizujący kobiety pocieszycielki, który stanął przez Konsulatem Generalnym Japonii w Pusanie. Rząd japoński zgłosił wówczas protest przeciwko takiemu umiejscowieniu statuy i wycofał wszystkich swoich dyplomatów z Korei Południowej.
W kwestii zagrożenia ze strony Korei Północnej, Japonia potwierdziła, że współpraca z Koreą Południową pozostaje nienaruszona, bez względu na usunięcie z urzędu prezydent Park.

(wt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here