Pekin wyda miliardy juanów na walkę ze smogiem

1714

Jak podaje China Daily, władze Pekinu zdecydowały się powiększyć budżet, przeznaczony na redukcję zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin. Pieniądze mają być wykorzystane przede wszystkim do wymiany pieców węglowych oraz ograniczenia liczby samochodów.

Pekińskie Biuro Finansów oznajmiło, że w 2017 roku przeznaczony do 18,2 miliardów juanów (2,6 miliardów dolarów) na działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Jest to o 5,3 miliarda juanów więcej niż w 2014 roku, kiedy to budżet na walkę z zanieczyszczeniami wyniósł 12,9 miliardów juanów.

– „Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza zimą jest znaczna konsumpcja węgla, używanego do ogrzewania na terenach wiejskich” – twierdzi Zhang Dawei, dyrektor pekińskiego Centrum Monitorowania Środowiska. W związku z tym burmistrz Pekinu, Cai Qi, zapowiedział, że w bieżącym roku stolica Państwa Środka zmniejszy konsumpcję węgla o 30%, co oznacza, że całkowita ilość jego konsumpcji spadnie poniżej 7 milionów ton.

– „Zmiażdżymy zanieczyszczenia powietrza żelazną ręką, by sprostać oczekiwaniom społeczeństwa, dotyczącym błękitnego nieba” – powiedział Cai.

Wśród działań, mających na celu poprawę jakości powietrza, planuje się m.in. wprowadzenie zakazu używania starych, spalających nadmierną ilość spalin samochodów, których liczebność szacowana jest na ok. 300 tysięcy. Mieszkańcy pobliskich wiosek będą też zachęcani do przejścia na energię elektryczną lub gazową, co pozwoliłoby znacznie ograniczyć zużycie węgla na przedmieściach oraz w regionach na południe od stolicy. Dla kierowców oraz osób rezygnujących z używania bojlerów i pieców opalanych węglem, planowane są dofinansowania.

Głównym wskaźnikiem używanym do rejestrowania zanieczyszczeń transportowanych drogą powietrzną jest indeks PM2.5. Mierzy on ilość stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu o średnicy nie większej, niż 2,5 μm – to właśnie one są najbardziej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Według pekińskiego Biura Ochrony Środowiska, w marcu tego roku zarejestrowano do tej pory ponad 10 dni podczas których mieszkańcy Pekinu mogli cieszyć się czystym, błękitnym niebem. W zeszłym roku w skali 12 miesięcy odnotowano 198 takich przypadków, zaś w 2015 roku 186.

Dodatkowo, co roku spada liczba dni, podczas których powietrze określane jest jako silnie zanieczyszczone, czyli posiadające wysokie stężenie PM2.5. W zeszłym roku ich ilość wyniosła 29 dni , 2 lata temu 46, w 2014 roku 47, a w 2013 – 58.

Dane z Biura Ochrony Środowiska pokazały, że od 2013 do 2016 roku stolica obniżyła poziom PM2.5 o 19%, powiedział Zhang Dawei.

Plan kontroli i zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza ustalony w 2013 roku przewidywał, że Pekin powinien zmniejszyć średnią ilość PM2.5 do 60 mikrogramów na metr sześcienny do końca 2017 roku. Jak oznajmił burmistrz Cai Qi, w 2016 roku wskaźnik ten osiągnął średnio 73 mikrogramów na metr sześcienny i spadł w ciągu roku o 9.9%. Władze Pekinu nie kryją zadowolenia z rezultatów, jakie przynoszą ich działania i zapowiadają jeszcze intensywniejszą pracę, w celu poprawy jakości powietrza w stolicy Chin.

(ko)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here