Młodzi Japończycy coraz mniej ambitni

2264

Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez Narodową Instytucję ds. Edukacji Młodzieży, japońscy licealiści wykazują mniejsze zainteresowanie nauką oraz są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do przyszłości.

W badaniach przeprowadzonych pomiędzy wrześniem a listopadem ubiegłego roku wzięły udział cztery państwa: Japonia, Korea Południowa, Chiny oraz USA. Jak podaje Asahi Shimbun, japońscy uczniowie w niemal wszystkich badanych kwestiach uplasowali się najniżej spośród całej czwórki.

Jedynie 12% Japończyków stwierdziło, że „zadaje pytania i poszukuje na nie odpowiedzi”, z czym z kolei zgodziła się ponad połowa ankietowanych chińskich licealistów. Kolejne pytanie dotyczyło bycia otwartym i chętnym do rozmowy podczas zajęć – jedynie 3,7% japońskich uczniów poparło to stwierdzenie.

W pytaniu, ile czasu poświęcają na naukę poza lekcjami, 24% zaznaczyło odpowiedź „W ogóle się nie uczę”, co było najwyższym wynikiem procentowym wśród wszystkich badanych państw.

Jeśli chodzi o cele i plany na przyszłość, japońscy uczniowie również wypadli najsłabiej. Podczas gdy ponad 50% Amerykanów, 24% Chińczyków oraz 18% Koreańczyków stwierdziło, że „stanowczo się zgadza” oraz że chce ” w przyszłości być liderem”, tę samą odpowiedź zaznaczyło jedynie około 5% ankietowanych Japończyków.

Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o pytania dotyczące chęci dostania się na dobry uniwersytet oraz osiągnięcia wysokiego statusu społecznego.

Według Yoichi Akeshiego, jednego z prowadzących badania, przyczyn takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się w japońskich metodach dydaktycznych. – „Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest to, iż japońscy uczniowie nie mają zbyt wielu okazji, by móc uczyć się bardziej aktywnie poprzez praktykę.” Dodaje również, że niechętny stosunek do nauki może być odzwierciedlony w braku ambicji i planów na przyszłość

(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here