Nowe zasady relacji damsko-męskich w chińskiej szkole

1312

Jak donosi China Daily, jedna z chińskich szkół średnich w mieście Qingyuan w prowincji Guangdong ma zamiar stworzyć regulamin dotyczący zachowań pomiędzy uczniami przeciwnych płci.

Jedna z zasad, które zostały sformułowane przez kierownictwo Szkoły Średniej nr 1 w okręgu Qingxin, zakazuje uczniom i uczennicom, między innymi, wspólnego korzystania ze szkolnej stołówki, przynoszenia sobie nawzajem jedzenia, używania jednej tacy czy dzielenia się jedzeniem.

Nowe reguły, datowane na 8 marca, zabraniają również noszenia osobistych rzeczy, takich jak plecak czy kurtka, uczniowi przeciwnej płci.

Co więcej, wzbronione jest również podarowanie lub przyjęcie prezentu od osoby innej płci, a także jakikolwiek kontakt fizyczny, na przykład wspólna przejażdżka na rowerze czy motorze. Surowo zabronione jest też okazywanie sobie uczuć.

Karą za złamanie powyższych reguł jest upomnienie słowne, poinformowanie i wezwanie rodziców do dyrektora, a w najgorszym przypadku wydalenie ucznia z placówki.

Celem powyższych zakazów jest uregulowanie niestosownego, według zarządu szkoły, zachowania nastoletnich uczniów. Zasady te nie zostały jednak jeszcze wprowadzone w życie. Jak przyznała dyrekcja szkoły, regulamin musi zostać wcześniej przedyskutowany wewnątrz szkoły i, w razie potrzeby, odpowiednio zmodyfikowany.

Biuro edukacyjne okręgu Qingxin poinformowało, że szkoła opublikuje wszystkie reguły po naniesieniu na nie poprawek.

Jak uważa Xiong Bingqi, prodziekan Instytutu Badawczego Edukacji XXI wieku, zasady tego typu są niepotrzebne i dyskryminują uczniów. Według niego każda szkolna reguła powinna być tworzona w oparciu o prawo oświatowe oraz powinna chronić prawa uczniów, takie jak prawo kontaktów między sobą. Jak dodaje, rolą szkoły jest wskazanie podopiecznym jak należy się zachować, a nie nakładanie na nich restrykcyjnych zakazów.

– „Wiele szkół tworzy podobne zasady, by uwaga uczniów skupiona była wyłącznie na nauce, ale formułowane są także dla wygody nauczycieli i szkolnych pracowników, którzy nie muszą martwić się o pomaganie uczniom w trudnym dla nich okresie dojrzewania”.

Jeżeli uważa się, że te zakazy są konieczne do wprowadzenia, powinny być wcześniej przedyskutowane z rodzicami, by zostały lepiej zrozumiane i łagodniej przyjęte, dodaje.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here