Wizyta sekretarza stanu USA w Chinach

1643

Sekretarz stanu USA, Rex Tillerson, w zeszłym tygodniu udał się na kilkudniową wizytę dyplomatyczną do Azji. Pierwszym etapem podróży Tillerona była Japonia, następnie udał się do Korei Południowej, a ostatnie dwa dni spędził w Chinach. Rozmowy zostały zdominowane przez kwestię Korei Północnej i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim. Poruszona została również sprawa rozmieszczenia amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w Korei Południowej, któremu sprzeciwiają się Chiny.

Przebywając w Japonii, szef amerykańskiej dyplomacji potwierdził silną przyjaźń, która łączy oba kraje, oraz podkreślił znaczenie sojuszu USA, Japonii oraz Korei Południowej. Podczas pobytu w Seulu Tillerson zadeklarował, że w wypadku zagrożenia ze strony Korei Północnej, USA nie wyklucza podjęcia działań militarnych. W trakcie konferencji prasowej z udziałem Tillersona szef południowokoreańskiej dyplomacji, Yun Byung-se, dodał, że system antyrakietowy przeznaczony jest jedynie do obrony przed Koreą Północną i nie jest działaniem podważającym bezpieczeństwo Chin.

W sobotę szef dyplomacji USA odbył rozmowę z chińskim ministrem spraw zagranicznych, Wang Yi, w niedzielę natomiast na krótko spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem. Podczas sobotniego spotkania między Wang Yi i amerykańskim sekretarzem stanu chiński minister spraw zagranicznych wezwał do niepodejmowania pochopnych działań oraz przypomniał, że wszystkie strony są zobowiązane do wdrożenia sankcji ONZ przeciwko Pjongjangowi, ale także do poszukiwania dialogu i rozwiązań dyplomatycznych. Tillerson podkreślił, że USA i Chiny podzielają „powszechny pogląd, że napięcia na Półwyspie Koreańskim są obecnie dość wysokie i sytuacja osiągnęła niebezpieczny poziom”.

W niedziele Tillerson spotkał się z Xi Jinpingiem. Głównym celem spotkania wydawało się być wyciszenie wszelkich kontrowersji, które w ostatnich tygodniach narosły na linii Chiny-Stany Zjednocozne. Nie było to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że przed spotkaniem prezydent Trump opublikował wpis na Twitterze, który krytykował politykę Chin wobec Korei Północnej. Sam Tillerson poparł go później w wywiadzie. Pomimo ostrzeżeń Tillersona o możliwości podjęcia działań wojskowych w stosunku do Korei Północnej, sekretarz stanu USA otrzymał w niedzielę serdeczne powitanie od prezydenta Chin. Xi Jinping podkreślił, że docenia komentarz Tillersona, w którym stwierdził, że stosunki amerykańsko-chińskie mogą być określone jedynie przez współpracę i przyjaźń.

Wizyta Tillersona w Chinach skomentowana została przez chińskie i amerykańskie media jako „dyplomatyczne zwycięstwo” Pekinu. Podczas sobotniej konferencji prasowej Tillerson mówił o oparciu relacji na „bezkonfliktowej i niekonfrontacyjnej współpracy z wzajemnym poszanowaniem oraz budowaniu kooperacji na zasadzie win-win.” Sformułowanie szefa amerykańskiej dyplomacji wywołało gwałtowną reakcję w Waszyngtonie. Wyrażenie to związane jest z Xi Jinpingiem, który użył go podczas spotkania z Barackiem Obamą w 2013 roku. Administracja Obamy odmówiła przyjęcia go w obawie, że pojęcie wzajemnego szacunku może odnosić się do respektowania „podstawowych interesów”. Oznacza to, że USA nie powinno ingerować w kwestie związane z Hongkongiem, Tajwanem oraz Tybetem, a także w terytorialne roszczenia Chin na Morzu Południowochińskim. Ely Ratner, doradca w administracji poprzedniego prezydenta USA, podsumował działanie Tillersona jako „wielki błąd”. Walter Lohman, dyrektor Centrum Studiów Azjatyckich w Heritage Foundation, stwierdził z kolei: – „Uwagi Tillersona były zapewne działaniem na pokaz, natomiast za drzwiami rozmowa była prawdopodobnie bardziej bezpośrednia. Mam przynajmniej taką nadzieję, ponieważ nieprawdą jest, że relacje chińsko-amerykańskie można określić jedynie przez współpracę i przyjaźń”. Z drugiej strony, wielu chińskich ekspertów odebrało słowa Tillersona jako „bardzo pozytywne” i zgodne z koncepcją od dawna popieraną w Pekinie, która zakłada, że oba państwa będą traktowane na równych prawach.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here