Chiński rynek oparciem dla światowego wzrostu gospodarczego?

1509

China Daily informuje, że wolniejsza, ale stabilniejsza chińska gospodarka ma dobry wpływ zarówno na Chiny, jak i resztę świata.

W ciągu minionego weekendu Gabriela Ramos, szefowa sztabu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Cooperation and Development, OECD), wyjaśniła w Pekinie, że wyzwania postawione przed światową gospodarką są w szczególności drażliwe i wychodzą poza wszelkie oczekiwania.

Chińska Republika Ludowa obniżyła zamierzone tempo wzrostu na rok 2017 do 6.5%. Opisywany jako „realistyczny i zgodny z zasadami aktualnej gospodarki” wzrost, jest najniższym ustanowionym w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Dzięki szczodrej administracji, inwestującej w nowe ośrodki badań i rozwoju oraz zasoby ludzkie, Chiny stają na czele międzynarodowego łańcucha wartości i przemieniają się w gospodarkę o wolniejszym, ale zrównoważonym rozwoju. Ekonomiczna potęga Chin nie funkcjonuje kosztem innych krajów, lecz bazuje na wspólnym dobrobycie z resztą świata.

Michael Spence, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, nazywa Chiny „pojedynczym najwięcej znaczącym silnikiem napędowym globalnej gospodarki”.

Amerykański koncern samochodowy Tesla pęka z dumy, podziwiając własny sukces w Państwie Środka. Sprzedaż aut, od momentu pojawienia się firmy wśród Chińczyków trzy lata temu, zwiększyła się dwukrotnie. Aktualnie Chiny są najszybciej rosnącym i najważniejszym rynkiem dla Tesli.

W ślad za sukcesem wielkich centrów rozwojowych w Pekinie i Shenzhen, Apple planuje otworzyć kolejne ośrodki badań i rozwoju w Suzhou i Szanghaju. CEO Apple Tim Cook ciągle podkreśla, że koncernowi zależy na ciągłym rozszerzaniu współpracy z azjatyckim partnerem.

W ciągu kolejnych pięciu lat wartość dóbr importowanych przez Chiny wyniesie ok. 8 bilionów USD. Przybywające i wychodzące inwestycje powinny wzrosnąć kolejno do 600 i 750 miliardów USD.

Bez względu na domniemany związek z populizmem, konserwatyzmem i protekcjonizmem, Chiny otworzyły swoje drzwi dla świata i będą je otwierać jeszcze szerzej. Mimo że Państwo Środka chce zachować ostrożność, światowe agencje aktualizują i modernizują własne przewidywania. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozują dla Chin wzrost gospodarczy o wysokości 6.5% w 2017 roku. Ostrzegają jednakże przed niekontrolowanym długiem i nierównościami finansowymi. Nowa strategia Chin pozostawia oczywiście mnóstwo możliwości, mających pomóc ze zwalczaniem tego rodzaju zagrożeń.

(aa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here