Japonia reaguje na pomnik kobiet pocieszycielek w Niemczech

3113

Japonia chce usunięcia pomnika upamiętniającego „kobiety pocieszycielki”, powstałego w Niemczech 8 marca. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja umieszczona w Europie.

Jak przyznał Choo Yong-nam, jeden z pomysłodawców projektu, urzędnik japońskiego konsulatu udał się do prezesa zarządu Nepal Himalaya Pavillon w Wiesent, na którego terenie powstała instalacja, aby zaprotestować przeciwko temu działaniu. Choo stwierdził, że kampanię mającą na celu utworzenie pomnika w parku w 109. rocznicę Międzynarodowego Dnia Kobiet prowadził w porozumieniu z zarządem.

Zgodnie z doniesieniami rozmówcy, prezesowi została zaprezentowana kopia porozumienia między Japonią a Koreą Południową z 2015 roku, dotyczącego kwestii kobiet pocieszycielek, na mocy którego budowla powinna zostać zdemontowana.

– „Wirth (Heribert Wirth – prezes Nepal Himalaya Pavillon) zdecydował się jednak na pozostawienie statuy w parku, po tym, jak wyjaśniłem mu jej tło historyczne” – napisał na Facebooku Choo. „Wirth odpowiedział (urzędnikowi), iż pomnik powstał dla pokoju tych kobiet, a nie po to, aby obwiniać Japonię za jej działania. Dodał jednocześnie, że konstrukcja zostanie zdemontowana, kiedy rząd Japonii przeprosi za swoje działania oraz wypłaci odszkodowania”. Ze swojej strony Koreańczyk zapewnił, że Japończycy, którzy tak usilnie starają się przeciwdziałać powstawaniu nowych pomników upamiętniających kobiety pocieszycielki, „nie powstrzymają ich”, a nowe budowle w Europie nadal będą się pojawiać. Krytyki nie uniknął również Seul, którego brak zaangażowania w sprawę Choo uznał za „godny ubolewania”.

Wydaje się jednak, że rząd Korei Południowej nie zamierza podejmować działań wspierających budowę pomników, gdyż byłoby to łamaniem porozumienia z 2015 roku. Na początku marca Minister Spraw Zagranicznych tego kraju wystosował nawet oficjalne pismo, aby usunięto jedną z konstrukcji.

Od grudnia 2011 roku, po tym jak pierwszy z pomników umieszczono przed japońską ambasadą w Seulu, na terenie Korei Południowej powstało ich ponad 60. Co najmniej 8 znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych oraz przynajmniej po jednym w Kanadzie i Japonii.

„Kobiety pocieszycielki” były w przeważającej części Koreankami, które zostały zmuszone przez armię Cesarstwa Japonii do świadczenia usług seksualnych żołnierzom w czasie okupacji w latach 1910-45.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here