Syria: ofensywa rebeliantów w prowincji Hama

1980

W prowincji Hama rozpoczęła się ofensywa wojsk opozycji przeciwko wojskom Baszara al–Asada. Atak jest prowadzony przez siły Wolnej Armii Syrii oraz organizacji dżihadystycznych. Rebelianci przeprowadzili atak na posterunki wojsk rządowych w miejscowości Soran oraz wsi Maardas.

Na czele ataku stanęli bojownicy z organizacji Tahrir asz-Szam, będącej islamistycznym odłamem rebeliantów. W swoim ataku udało im się zdobyć część przedmieść Soranu oraz fragment Maardas. W odpowiedzi na ofensywę siły rządowe wysłały do walki posiłki złożne z oddziałów armii oraz organizacji wspierających. Agencję Reuters przytacza wypowiedź ze źródła armii syryjskiej: „Posiłki zostały wysłane”, „Toczą się zacięte walki pomiędzy oboma siłami”.

O początku ofensywy poinformowali w mediach przywódcy oraz oficerowie oddziałów opozycyjnych. „Bitwa o Hamę rozpoczęła się, Bogu niech będą dzięki” – poinformował profil organizacji Tahrir asz–Szam na Telegramie. Jednocześnie w proopozycyjnej telewizji Orient TV wypowiedział się jeden z poruczników Wolnej Armii Syrii: „Walka – chwalmy Pana – była planowana od dawna i przygotowano zapasy, więc możemy prowadzić długą walkę”.

Atak na Hamę jest częścią większej ofensywy wojsk rebelianckich. Wcześniej doszło do dwóch ataków w okolicy Damaszku – stolicy Syrii.

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Po rozpoczęciu tzw. Arabskiej Wiosny w miastach syryjskich doszło demonstracji niosących na transparentach postulaty demokratyzacji reżimu. Z drugiej strony dochodziło do aktów agresji ze strony demonstrantów względem policji oraz wojska syryjskiego. Demonstracje zostały w pierwszym momencie brutalnie stłumione przez wojsko. Wywołało to bunt części armii, która przekształciła się w Wolną Armię Syrii. W toku wojny wytworzyły się w dużej liczbie organizacje o charakterze islamistycznym.

Filip Stankowski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here