Japonia: Tajwańczyk walczy z prawem, które krzywdzi homoseksualistów

508

Homoseksualny mężczyzna z nieważną wizą, który jest w związku partnerskim z Japończykiem od ponad 20 lat, zamierza walczyć z nakazem deportacyjnym. Uważa, że jest on niezgodny z konstytucją, ponieważ dyskryminuje osoby o takiej samej, jak jego, orientacji seksualnej.

Powód, 40-letni obywatel Tajwanu, żyjący w regionie Kanto, twierdzi, iż Biuro Imigracyjne dyskryminowało go, gdyż jest gejem i nie może legalnie poślubić swojego partnera. Jednocześnie zaznacza, że osoby heteroseksualne z nieważną wizą, które są w stanie małżeństwa bądź w nieoficjalnym związku z obywatelem Japonii, często dostają pozwolenia, aby dalej przebywać w kraju.

Zdaniem adwokatów Tajwańczyka, sprawa ta będzie pierwszą w historii, toczącą się o niekonstytucyjność niedogodności, których doznają osoby tej samej płci z powodu braku gwarancji ich praw.

Mężczyzna po raz pierwszy przybył do Japonii w 1992 roku, posługując się wizą studencką i wracał do kraju dwukrotnie, korzystając z wiz krótkoterminowych. Ze swoim japońskim partnerem żyją wspólnie od 1994 roku, w którym wygasły również jego uprawnienia do przebywania w kraju.

Twierdzi, iż od tego czasu wspierają się psychicznie i finansowo. W 1995 roku dowiedział się, że jest zarażony wirusem HIV. Rozpoczął leczenie w Japonii. W czasie, gdy jego partner cierpiał na depresję, przez co nie był w stanie pracować, to on był głównym żywicielem domu. Orientacja homoseksualna mężczyzny nie jest tolerowana przez jego rodzinę, z tego powodu jest od niej odseparowany.

W 2013 roku skontaktował się z prawnikiem aktywnie angażującym się w prawa mniejszości seksualnych, chcąc uzyskać specjalne zezwolenie na pozostanie w Japonii dla nielegalnych imigrantów lub osób, którym skończyła się wiza, a mają wyjątkowe powody do dalszego przebywania w kraju.

Jednakże, kiedy przygotowywał się do udania do Biura Imigracyjnego, został aresztowany za przekroczenie limitu pobytu. Do zatrzymania doszło podczas rutynowej kontroli na ulicy. Prośba o wydanie specjalnego zezwolenia na pozostanie w kraju została rozpatrzona negatywnie, a w listopadzie zapadła decyzja o deportacji, która może nastąpić w każdej chwili. Biuro Imigracyjne nie ujawniło powodu odrzucenia wniosku, jednak zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości, mariaż z Japończykiem jest jednym z warunków kwalifikujących do zaakceptowania.

Mieszkają ze sobą od 23 lat, partner Tajwańczyka ma obecnie ponad 50 lat. W przypadku par heteroseksualnych w związkach (niekoniecznie prawnych) sądy bardzo często zmieniały wyroki na korzyść oskarżycieli.

Powód twierdzi, że Biuro nie uznało statusu ich związku, który jest w zasadzie małżeństwem, ponieważ są parą tej samej płci. Powołując się na „równość wobec prawa”, gwarantowaną przez konstytucję, w pozwie zażąda od Biura Imigracyjnego, aby cofnęło decyzję, w tym nakaz deportacji.

W lipcu 2015 roku grupa 455 osób, wśród których znajdowali się również homoseksualiści i biseksualiści, złożyła petycję w sprawie przywrócenia im praw człowieka do Japońskiej Federacji Izb Adwokackich, wzywając federację do zarekomendowania legalizacji małżeństw osób tej samej płci rządowi. W piśmie wymienionych zostało około 30 przeszkód, które napotykają, w tym bariery prawne w kwestiach dziedziczenia majątku pozostawionego przez zmarłego partnera bez testamentu, który by tę sprawę regulował, kwestia wspólnej opieki nad dzieckiem partnera oraz problemy związane z wizami dla obcokrajowców.

Niektóre gminy w Japonii wprowadziły systemy uznające małżeństwa osób tej samej płci.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here