„Piękna i Bestia” wejdzie do kin w Malezji bez wyciętych scen

548

Wytwórnia Disney’a, parę dni po odrzuceni żądań  cezury o usunięcie sceny zawierającej wątek homoseksualny, ogłosiła, że „Piękna i Bestia” wejdzie do kin w Malezji bez wyciętych scen.  Premiera filmu będzie miała miejsce 30 marca bieżącego roku, z ograniczeniem wieku od 13 lat.

Malezyjskich konserwatystów obraża w tym filmie otwarta homoseksualność LeFou, jednego z bohaterów bajki.

Homoseksualizm jest nielegalny w Malezji, zarówno według świeckiego jak i religijnego prawa. Grozi za niego więzienie lub kara cielesna.

Homoseksualizm dopuszczany jest w filmie o ile ukazany jest w negatywnym świetle lub osoba o innej orientacji żałuje tego.

Reżyser Bill Condon oświadczył, że LeFou nie jest pewny swojej orientacji seksualnej oraz, że film zawiera jedynie krótką scenę zawierającą wątek homoseksualny.

Malezyjski cenzor Abdul Halim Abdul Hamid, 15 marca ogłosił w prasie, że ta scena jest nieodpowiednia, ponieważ jest niewłaściwa dla dzieci, które będą oglądały ten film.

Cała ta sytuacja wywołała gniew na portalach społecznościowych, minister turystyki uznał zakaz wyświetlania filmu Disney’a za niedorzeczny.

Film ten wywołał również poruszenie w innych krajach, m.in. w Rosji i Singapurze. W Rosji bajka ta jest dozwolona od 16 roku życia. Natomiast w Singapurze, gdzie związek między dwiema osobami tej samej płci jest nielegalny, Kościół Anglikański wydał ostrzeżenie skierowane do rodziców.

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-asia-39344473

Opracowała MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here