Nastoletni bloger z Singapuru otrzymał azyl w USA

1370

USA udzieliły azylu nastoletniemu blogerowi Amos Yee, który dwa razy trafił do więzienia w swojej ojczyźnie za umieszczanie w sieci wpisów krytykujących politykę i religię .

Zgodnie z dokumentami sądowymi 18-latek przybył do USA w grudniu 2016r. w ramach programu zniesienia obowiązku wizowego.

Po przyjeździe, wyraził strach przed powrotem do Singapuru. Sześć tygodni później podczas swojego pierwszego pojawienia się przed sędzią imigracyjnym poprosił o azyl.

Sędzia Samuel Cole opisał Yee jako „ młodego dysydenta politycznego” i udzielił mu azylu.

Amos Yee nie jest jedyną osobą, która świętuje swój amerykański azyl – wielu mieszkańców Singapuru jest równie zadowolonych takim obrotem sytuacji.

Kłopoty z władzami w Singapurze

W lipcu 2015 roku, Yee był zatrzymany na 53 dni po zamieszczeniu na Youtube filmu krytykującego Chrześcijan oraz za umieszczenie filmu o Pierwszym Ministrze Lee Kuan Yew. W filmie umieszczonym kilka dni po śmierci Ministra, porównał go do Jezusa Chrystusa.

Natomiast we wrześni 2016 roku, blogera uznano winnym obrazy uczuć religijnych za co pozbawiono go wolności na sześć tygodni.

Krytycy stwierdzili, że aresztowanie Amos Yee, oraz jego następne zatrzymania podkreśliły ograniczenia wolności słowa w Singapurze, gdzie krytyka przywódców i rządu jest źle widziana.

 

Źródło: http://edition.cnn.com/2017/03/25/asia/singapore-amos-yee-us-asylum/index.html

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-39388810

opracowała: MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here