Trwa spór o nową amerykańską bazę wojskową na Okinawie

1400

Gubernator Prefektury Okinawa sprzeciwia się planom budowy nowej amerykańskiej bazy wojskowej.

Wbrew decyzjom rządu centralnego, gubernator prefektury Okinawa, Takeshi Onaga zadeklarował gotowość do dalszego starania się o wycofanie pozwolenia na budowę obiektu. W czasie wiecu zorganizowanego 25 marca przed amerykańską bazą Camp Schwab wygłosił przemówienie, w którym podkreślił swój sprzeciw wobec powstania kolejnej bazy lotniczej.

Gubernator zaznaczył, że nie zmieni swojej postawy, nawet jeśli sprawa po raz kolejny trafi do sądu. Takeshi Onaga już w 2015 roku protestował przeciwko temu projektowi, jednak w grudniu 2016 roku Sąd Najwyższy uznał, że wycofanie udzielonego przez poprzedniego gubernatora pozwolenia jest niezgodne z panującym prawem.

Jeśli Onaga zdecyduje się na odwołanie od wyroku sądu lub nie postąpi zgodnie z jego orzeczeniem, rząd centralny może złożyć pozew przeciwko gubernatorowi Okinawy. Na obecną chwilę, przedstawiciele rządu zapowiadają kontynuację prac przygotowawczych na terenie bazy wojskowej Camp Schwab w Henoko.

Jak informuje The Asahi Shimbun, pod koniec przyszłego miesiąca wygasa pozwolenie na prace udzielone przez poprzednika Onagi, co może się okazać momentem zwrotnym dla całego konfliktu.

 

(kn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here