Chińskie statki na japońskich wodach terytorialnych

702

4 chińskie statki patrolowe wkroczyły na japońskie wody terytorialne przy wyspach Senkaku.

Japońska Straż Przybrzeżna podaje, że statki płynęły blisko wyspy Uotsuri po 14.30 28marca. Pozostały w jej pobliżu przez ok. półtorej godziny i wróciły na sąsiednią strefę. Otrzymały oficjalne ostrzeżenie przed ponownym naruszeniem japońskich wód terytorialnych.

To ósmy przypadek wkroczenia chińskich statków na japońskie wody terytorialne w tym roku. Poprzednie takie wydarzenie miało miejsce 22 marca.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii, zgodnie z faktami historycznymi oraz prawem międzynarodowym wyspy Senkaku stanowią nieodłączną część terytorium japońskiego.

Stosunki japońsko-chińskie uległy znacznemu pogorszeniu po 2012 r., kiedy Tokio wykupiło od prywatnych właścicieli 3 z 5 niezamieszkanych wysepek, co wywołało antyjapońskie protesty. Senkaku są kluczowe ze względu na złoża ropy naftowej oraz znaczenie nawigacyjne.

Podczas swojej wizyty w Japonii na początku lutego nowy sekretarz bezpieczeństwa U.S. James Mattis potwierdził, że Ameryka będzie bronić integralności terytorialnej wysp.

W corocznym raporcie dotyczącym bezpieczeństwa z 2016 r. władze w Tokio podkreśliły, że część chińskich działań na Morzu Wschodniochińskim 570 razy mobilizowała Japonię do alarmowego poderwania samolotów wojskowych.

Prawa do wysp Senkaku oraz przyległych im wód rości sobie także Tajwan.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here