Spotkanie Xi Jinpinga z przywódcami Nepalu, Madagaskaru i Mikronezji

1589

W poniedziałek prezydent Chin spotkał się z przywódcami Nepalu, Madagaskaru i Mikronezji. Rozmowy dotyczyły głównie nawiązywania i pogłębiania współpracy z Chinami. Xi Jinping zachęcał każde z państw do dołączenia do chińskiej inicjatywy „Jednego pasa i jednej drogi”.

Nepal

Podczas spotkania z premierem Nepalu, Pushpa Kamalem Dahalem, Xi Jinping powiedział, że oba kraje powinny wykorzystać możliwości współpracy w ramach inicjatywy „Jednego pasa i jednej drogi”. Według niego pomoże to rozwinąć kooperację w takich dziedzinach jak: infrastruktura, wolny handel, rolnictwo oraz energetyka. Xi wezwał do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz dalszego rozwijania przyjaznych relacji między obydwoma krajami. Podkreślił też, że stosunki między Chinami i Nepalem powinny opierać się na politycznym zaufaniu. Dwa państwa powinny także rozszerzyć dwustronne inwestycje oraz promować bilateralne umowy handlowe. Premier Nepalu wyraził wdzięczność za długofalowe wsparcie Chin, zwłaszcza pomoc w odbudowie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku. Podkreślił też, że Nepal wspiera inicjatywę „Jednego pasa i jednej drogi” i jest gotowy na współpracę z Chinami. Dahal potwierdził również, że jego naród popiera politykę jednych Chin.

Madagaskar

W poniedziałek Xi Jinping spotkał się także z prezydentem Madagaskaru, Hery Rajaonarimampianina. Xi zapewnił, że Chiny chętnie nawiążą współpracę z Madagaskarem oraz popierają udział afrykańskiej wyspy w inicjatywie „Jednego pasa i jednej drogi”. Zadeklarował również, że Chiny są gotowe do nawiązania kompleksowego partnerstwa, opierającego się na pogłębieniu współpracy w ramach rolnictwa, rybołówstwa, bezpieczeństwa, a także w kwestiach związanych ze zmianami klimatu. Prezydent Madagaskaru powiedział, że jego kraj oczekuje promowania rozwoju gospodarczego i społecznego, poprzez pogłębianie współpracy z Chinami. Hery Rajaonarimampianina podkreślił, że Madagaskar gotów jest zacieśniać współpracę z Państwem Środka w dziedzinie energetyki, infrastruktury oraz budowy portów i lotnisk.

Mikronezja

W trakcie spotkania z prezydentem Mikronezji, Peterem Christianem, Xi powiedział, że oba kraje powinny w pełni wykorzystać swój potencjał i dążyć do daleko idącej współpracy w dziedzinach takich jak: turystyka, rolnictwo, rybołówstwo oraz infrastruktura. Przewodniczący Chin dodał, że Państwo Środka jest gotowe do zintensyfikowania dialogu i komunikacji w kwestiach dotyczących krajów wyspiarskich. Podkreślił też, że Chiny i Mikronezja mają podobne poglądy w sprawach międzynarodowych i regionalnych.  Wyjaśnił również, że są gotowe wzmocnić współpracę w kluczowych kwestiach, takich jak zmiany klimatyczne. Xi zauważył, że po tym jak oba kraje nawiązały porozumienie o strategicznym partnerstwie w 2014 roku, pogłębiło się zaufanie polityczne między Chinami i Mikronezją. Oba kraje zacieśniły współpracę oraz osiągnęły znaczący postęp we wzajemnych relacjach. Christian powiedział, że Mikronezja popiera politykę jednych Chin, oraz podziela poglądy państwa środka w odniesieniu do najważniejszych kwestii, takich jak zmiany klimatyczne i globalizacja.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here