Syria: Porażki islamistów

1880

W ostatnich dniach syryjskie wojska rządowe i Kurdowie odnoszą sukcesy w działaniach przeciwko ugrupowaniom dżihadystycznym. Państwo Islamskie (ISIS) wycofuje się z kolejnych terenów, a ofensywy sunnickich rebeliantów w Damaszku i Hamie zostały zatrzymane.

ISIS traci kolejne tereny

W prowincji Aleppo Syryjska Armia Arabska (SAA) przy wsparciu milicji sojuszniczych w ostatnich dniach odbiła kolejne miejscowości z rąk Państwa Islamskiego. Wojska rządowe osiągnęły linię bazy lotniczej Jirah. Dziś oddziały SAA weszły do strategicznego miasta Deir Hafer.

Tymczasem kurdyjska koalicja Syryjskich Sił Demokratycznych (Syrian Democratic Forces-SDF) kontynuuje operację „Gniew Eufratu”, mająca na celu zajęcie Rakki. Miasto to jest uważane za nieformalną stolicę ISIS. Siłom SDF udało się już oskrzydlić Rakkę z trzech stron. W ostatnich dniach na zachód od miasta Kurdowie przeprowadzili powietrzno-wodny desant przez jezioro Assada, czym całkowicie zaskoczyli dżihadystów z Państwa Islamskiego. W operacji wsparcie logistyczne zapewniły wojska amerykańskie. Po dostaniu się na tyły przeciwnika wojska SDF zajęły bazę lotniczą Tabka. W wyniku walk miała ucierpieć zapora na jeziorze Assada. Jej zerwanie groziłoby zalaniem Rakki i miast leżących nad Eufratem w Syrii i Iraku. Strony wstrzymały działania zbrojne na kilka godzin, aby inżynierowie mogli naprawić uszkodzenia tamy.

Również na północny wschód od Damaszku, w rejonie gór Qalamun ISIS poniosło klęskę. Połączone siły Jaish al-Islam (Armia Islamu) i Wolnej Armii Syryjskiej przeprowadziły tam udaną ofensywę wymierzoną w Państwo Islamskie .

Nieudane ofensywy rebeliantów

W prowincji Hama ofensywa islamistycznej koalicji Hayat Tahrir ash-Sham (dawna syryjska Al-Kaida) po początkowych sukcesach została powstrzymana. Pomimo zapowiedzi i zaangażowania ogromnych sił islamiści nie osiągnęli swojego celu, jakim było zajęcie Hamy. Po błyskawicznych pierwszych dniach ofensywy i dotarciu do przedmieść miasta rebelianci zostali zatrzymani przez armię syryjską. Wojska rządowe, początkowo całkowicie zdezorganizowane i zaskoczone atakiem, ściągnęły w rejon linii frontu elitarne oddziały Tiger Forces i V korpusu. Pozwoliło to lojalistom na przejście do kontrofensywy w wyniku której część utraconych terenów została już odbita.

W Damaszku ofensywa sunnickich rebeliantów także poniosła klęskę. Celem ugrupowań z wschodnich rejonów miasta było odblokowanie oblężonej przez wojska rządowe dzielnicy Qaboun. Walki rozpoczęły się 19 marca atakiem 2 SVBIEDów (pojazdy wypełnione materiałami wybuchowymi, prowadzone przez zamachowców samobójców). Po ciężkich ulicznych starciach rebelianci byli zaledwie 150 metrów od zrealizowania swojego celu. Wojska rządowe zdążyły jednak ściągnąć posiłki z okolic stolicy i z pomocą lotnictwa rosyjskiego i syryjskiego ofensywa została rozbita.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się od starć między protestującymi, a służbami porządkowymi wiosną 2011 roku. Przeobraziło się to w wojnę na pełną skalę między tzw. Wolną Armią Syryjską, a wojskami wiernymi prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. Z czasem syryjska zbrojna opozycja została zdominowana przez ugrupowania o charakterze fundamentalistycznym i terrorystycznym. W wyniku konfliktu w północnej Syrii własne siły zbrojne do walk z ISIS utworzyli Kurdowie. Kraj jest dziś podzielony między wojska rządowe kontrolujące najważniejsze miasta i rejony, słabnące Państwo Islamskie obecne w centralnej i wschodniej Syrii, siły kurdyjskie na północy i pozostałe grupy islamistyczne kontrolujące prowincję Idlib i mniejsze enklawy w innych częściach kraju.

Jakub Szyszko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here