Nagroda za informacje dotyczące zamku Himeji

648

Urząd miasta Himeji w prefekturze Hyogo zaoferował nagrodę pieniężną za dostarczenie wskazówek dotyczących budynków, które kiedyś stały wewnątrz murów zamku Himeji.

Grupa obywatelska Ochrony Zamku Himeji zebrała ponad 5 mln jenów (ok. 45 tys. dolarów) na zakup dokumentów oraz informacji związanych z wyglądem oraz funkcjami budynków, które stały kiedyś na terenie zamkowym. Nie zachowały się żadne wizerunki ani zdjęcia, które mogłyby służyć jako wzór do odtworzenia ich wyglądu.

Jak wynika z danych Centrum Badania Zamków i Fortyfikacji, wśród zniszczonych budynków znajdował się duży kompleks „gohonjo”, który służył właścicielom jako miejsce administracji politycznej. Został zbudowany na polecenie Hondy Tadamasy na przełomie XVI i XVII w. i miał zajmować przestrzeń odpowiadającą 1, 644 matom tatami (2717 m2). Inne budynki były używane jako hala powitalna oraz rezydencja mieszkalna Senhime, wnuczki Tokugawy Iyeyasu, jednego z wielkich zjednoczycieli Japonii. To wszystkie informacje jakimi dysponują historycy.

Podaje się, że budynki zostały zniszczone przez japońską armię we wczesnym okresie Meiji (1868-1912) celem pozyskania miejsca na budowę baraków wojskowych. Nie zachowano żadnych fotografii zburzonych budowli.

Dyskusja dotycząca pierwotnego wyglądu zamku Himeji podniosła się po znalezieniu szczegółowego rysunku ułożenia budowli przekazanego władzom w 1997 r. Rysunek należał wcześniej do potomków rodziny Nakane, która zwyczajowo zajmowała się doradztwem finansowym rodu Honda.

Tylko na rok 2017 urząd miasta Himeji przeznaczył 2,5 mln jenów na badania zniszczonych budynków. W kolejnych latach dotacja ma być utrzymywana.

Główna część zamku Himeji, zwanego także Zamkiem Białej Czapli, została ukończona w 1609 r. i znajduje się na liście Skarbów Narodowych Japonii. Po zakończeniu epoki feudalnej wiele zamków zostało wyburzonych i przetrwało zaledwie 12 oryginalnych budowli. Zamek Himeji znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here