Chiński gigant ZTE usunięty z amerykańskiej czarnej listy handlu

1354

Dnia 29 marca 2017 roku Departament Handlu USA (U.S. Departament of Commerce) wykreślił Zhong Xing Telecommunication Equipments Company Limited (ZTE), chińskiego giganta sektora telekomunikacyjnego, z tzw. czarnej listy handlu, po przyznaniu się tej firmy do naruszenia sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran. ZTE przez trzy najbliższe lata będzie znajdować się pod specjalnym nadzorem, jest zobowiązane zapłacić blisko 900 milionów dolarów kary oraz zmuszone zostało do współpracy z administracją amerykańską w dalszym śledztwie.

Jak podaje Reuters, Zhao Xianming, dyrektor generalny ZTE, w e-mailowym oświadczeniu stwierdził: – „Poprzez uznanie naszych błędów, wzięcie odpowiedzialności za nie (…) oddajemy się ZTE jako firmie, która przestrzega zasad, stwarza zdrową atmosferę oraz jest godna zaufania”.

Historia tego postępowania rozpoczęła się wraz z doniesieniami Reutersa z 2012 roku, dotyczącymi podpisanych przez ZTE kontraktów z Iranem na dostarczenie wartego wiele milionów dolarów sprzętu komputerowego oraz oprogramowania produkcji najlepszych amerykańskich przedsiębiorstw. ZTE w ten sposób pogwałciło amerykańskie sankcje, co doprowadziło do tego, iż Departament Handlu USA w zeszłym roku nałożył na ZTE restrykcje eksportowe.

Zgodnie z restrykcjami wybrani amerykańscy dostawcy nie mogli dostarczać jakiegokolwiek sprzętu dla ZTE, który powstał na terenie USA. Dzięki temu zabiegowi chińska firma postawiona była przed ryzykiem zamrożenia łańcucha dostaw w jej procesie produkcyjnym. Aby tego uniknąć przez ostatnie 12 miesięcy ZTE współpracowało z władzami amerykańskimi, co pozwoliło jej na czasowe ograniczenie restrykcji i w konsekwencji utrzymanie ciągłości produkcji.

Departament Handlu USA poinformował, że nałoży na Shi Lironga, byłego dyrektora generalnego ZTE, poważne ograniczenia. Były dyrektor oskarżony jest o akceptację działań, mających na celu ominięcie amerykańskich sankcji oraz dostarczenie sprzętu do Iranu.

Władze amerykańskie podkreśliły, że o niebywałej wysokości kary nałożonej na ZTE zadecydowało to, iż zarząd przedsiębiorstwa oprócz złamania samych sankcji kłamał w trakcie prowadzonego śledztwa.

(js)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here